Ekspert radzi - Pediatra

Skąd biorą się zaparcia u dzieci?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Dość częstą dolegliwością wieku dziecięcego są zaparcia i związane z nim nawracające bóle brzucha. Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć? Co powinno nas zaniepokoić?

Zaparcia u dzieci powstają w wyniku przewlekłego zalegania treści pokarmowej w jelitach, a w związku z tym wydalany stolec jest zbity i zazwyczaj suchy.

W chwili obecnej wydaje się, że zaparcie bardziej odnosi się do jakości i konsystencji stolca niż do częstości jego wydalania. Zdrowe osoby wydalają stolec od 3 w ciągu doby do 1 na 3 dni ( przy założeniu prawidłowej jego konsystencji).

Wiek dziecka determinuje ilość wypróżnień. Noworodki i niemowlęta wydalają stolec przeciętnie od 1 do 7 razy na dobę. U dzieci karmionych piersią liczba stolców dość często związana jest z ilością karmień. Są też takie przypadki, gdy niemowlę karmione piersią wydala prawidłowy stolec co 3 - 5 dni. Jest to również sytuacja prawidłowa dla tej grupy wiekowej i nie wymaga żadnych działań.

Dzieci w wieku od 1. do 4. roku życia oddają stolec 1-2 razy dziennie, natomiast starsze podobnie jak dorośli.

Przyczyny zaparć u dzieci

Problemy z wypróżnianiem najczęściej wynikają z zaburzeń przewodu pokarmowego, a tylko sporadycznie związane są np. z nieprawidłową jego budową. Jako główne przyczyny zaparć u dzieci wymienia się m.in.:

  • błędy żywieniowe związane ze zbyt małą ilością błonnika i płynów, a zbyt dużą ilością tłuszczów oraz cukrów w diecie dziecka,
  • zmianę trybu życia np. dłuższa podróż i zmiana klimatu, rozpoczęcie zajęć w przedszkolu czy też inna nowa sytuacja,
  • przyjmowane niektórych leków (np. preparatów żelaza, wapnia oraz częste stosowanie leków antyhistaminowych).

Jak pomóc maluchowi z zaparciem? Czytaj dalej.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci