Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Skąd biorą się zaparcia u dzieci?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Dość częstą dolegliwością wieku dziecięcego są zaparcia i związane z nim nawracające bóle brzucha. Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć? Co powinno nas zaniepokoić?

Zaparcia u dzieci powstają w wyniku przewlekłego zalegania treści pokarmowej w jelitach, a w związku z tym wydalany stolec jest zbity i zazwyczaj suchy.

W chwili obecnej wydaje się, że zaparcie bardziej odnosi się do jakości i konsystencji stolca niż do częstości jego wydalania. Zdrowe osoby wydalają stolec od 3 w ciągu doby do 1 na 3 dni ( przy założeniu prawidłowej jego konsystencji).

Wiek dziecka determinuje ilość wypróżnień. Noworodki i niemowlęta wydalają stolec przeciętnie od 1 do 7 razy na dobę. U dzieci karmionych piersią liczba stolców dość często związana jest z ilością karmień. Są też takie przypadki, gdy niemowlę karmione piersią wydala prawidłowy stolec co 3 - 5 dni. Jest to również sytuacja prawidłowa dla tej grupy wiekowej i nie wymaga żadnych działań.

Dzieci w wieku od 1. do 4. roku życia oddają stolec 1-2 razy dziennie, natomiast starsze podobnie jak dorośli.

Przyczyny zaparć u dzieci

Problemy z wypróżnianiem najczęściej wynikają z zaburzeń przewodu pokarmowego, a tylko sporadycznie związane są np. z nieprawidłową jego budową. Jako główne przyczyny zaparć u dzieci wymienia się m.in.:

  • błędy żywieniowe związane ze zbyt małą ilością błonnika i płynów, a zbyt dużą ilością tłuszczów oraz cukrów w diecie dziecka,
  • zmianę trybu życia np. dłuższa podróż i zmiana klimatu, rozpoczęcie zajęć w przedszkolu czy też inna nowa sytuacja,
  • przyjmowane niektórych leków (np. preparatów żelaza, wapnia oraz częste stosowanie leków antyhistaminowych).

Jak pomóc maluchowi z zaparciem? Czytaj dalej.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja