Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Biegunka u dziecka - jak pomóc maluchowi?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakimi domowymi sposobami można poradzić sobie z biegunką u dziecka? Kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza?

Najważniejszym sposobem postępowania przy biegunce u dziecka jest nawadnianie, najlepiej drogą doustną (o ile to możliwe).

Warto więc swoją domową apteczkę zaopatrzyć w płyny nawadniające, które można kupić w aptece bez recepty. Odpowiednio dobrany ich skład zapewnia najefektywniejszy sposób nawadniania doustnego, a tym samym najszybszą pomoc choremu dziecku.

W pierwszych 4 godzinach trwania biegunki u dziecka należy je dopajać często i intensywnie. Jeżeli pojawią się wymioty, wówczas płyn musi być chłodny i podawany małymi łyczkami.

Do diety stosowanej przed zachorowaniem można powrócić po 4. godzinach nawadniania doustnego. Przy czym cały czas należy kontynuować dopajanie, zwłaszcza po każdym wolnym stolcu.

Dieta dziecka powinna być lekkostrawna. Żeby brzuszek malca wrócił do normy, należy ją utrzymać jeszcze przez kilka dni.

Niezmiernie ważne podczas biegunki u dziecka jest podawanie preparatów zawierających dobroczynne bakterie czyli probiotyki. Można je dostać w aptece bez recepty. Występują w różnych formach np. kapsułkach, saszetkach, czy kropelkach.

Pamiętaj!Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdy problem biegunki u dziecka się nasila, malec ma wysoką gorączkę, dołączyły się wymioty, bóle brzuszka są bardzo nasilone, dziecko odmawia picia i jedzenia, wyraźnie mniej siusia, w stolcu pojawia się krew.


            

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł