Ekspert radzi - Pediatra

Biegunka u dziecka - jak pomóc maluchowi?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakimi domowymi sposobami można poradzić sobie z biegunką u dziecka? Kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza?

Najważniejszym sposobem postępowania przy biegunce u dziecka jest nawadnianie, najlepiej drogą doustną (o ile to możliwe).

Warto więc swoją domową apteczkę zaopatrzyć w płyny nawadniające, które można kupić w aptece bez recepty. Odpowiednio dobrany ich skład zapewnia najefektywniejszy sposób nawadniania doustnego, a tym samym najszybszą pomoc choremu dziecku.

W pierwszych 4 godzinach trwania biegunki u dziecka należy je dopajać często i intensywnie. Jeżeli pojawią się wymioty, wówczas płyn musi być chłodny i podawany małymi łyczkami.

Do diety stosowanej przed zachorowaniem można powrócić po 4. godzinach nawadniania doustnego. Przy czym cały czas należy kontynuować dopajanie, zwłaszcza po każdym wolnym stolcu.

Dieta dziecka powinna być lekkostrawna. Żeby brzuszek malca wrócił do normy, należy ją utrzymać jeszcze przez kilka dni.

Niezmiernie ważne podczas biegunki u dziecka jest podawanie preparatów zawierających dobroczynne bakterie czyli probiotyki. Można je dostać w aptece bez recepty. Występują w różnych formach np. kapsułkach, saszetkach, czy kropelkach.

Pamiętaj!Należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdy problem biegunki u dziecka się nasila, malec ma wysoką gorączkę, dołączyły się wymioty, bóle brzuszka są bardzo nasilone, dziecko odmawia picia i jedzenia, wyraźnie mniej siusia, w stolcu pojawia się krew.


            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci