Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Przyczyny biegunki u dzieci

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci? Czy każde wodniste wypróżnienie dziecka powinno nas niepokoić?

O biegunce u dzieci mówimy wówczas gdy mały pacjent kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty, rzadki stolec, w którym często znajdują się nie do końca strawione części pokarmu, pasma śluzu lub domieszka krwi.

Biegunka u dzieci może być efektem zmiany otoczenia lub diety, nowego produktu w menu, bądź działania różnych intruzów przeniesionych do buzi na brudnych rączkach (pasożytów, bakterii, czy wirusów).

Biegunka u dzieci jest uciążliwa jak każda dolegliwość. Podstawowym niebezpieczeństwem w jej przebiegu, bez względu na jej przyczynę, jest odwodnienie.

Przeczytaj jak pomóc maluchowi przy biegunce.            

Pozostałe pytania

Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja