Ekspert radzi - Pediatra

Przyczyny biegunki u dzieci

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci? Czy każde wodniste wypróżnienie dziecka powinno nas niepokoić?

O biegunce u dzieci mówimy wówczas gdy mały pacjent kilkakrotnie w ciągu dnia oddaje wodnisty, rzadki stolec, w którym często znajdują się nie do końca strawione części pokarmu, pasma śluzu lub domieszka krwi.

Biegunka u dzieci może być efektem zmiany otoczenia lub diety, nowego produktu w menu, bądź działania różnych intruzów przeniesionych do buzi na brudnych rączkach (pasożytów, bakterii, czy wirusów).

Biegunka u dzieci jest uciążliwa jak każda dolegliwość. Podstawowym niebezpieczeństwem w jej przebiegu, bez względu na jej przyczynę, jest odwodnienie.

Przeczytaj jak pomóc maluchowi przy biegunce.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci