Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Przeciwwskazania do szczepień - zasady podawania szczepionek dzieciom

Lek. med. Andrzej Mierzecki Pediatra

Często rodzice zastanawiają się jakie są faktyczne przeciwwskazania do szczepień. Czy katar lub lekki kaszel już są przeszkodą do podania szczepionki dziecku?

Dziecko nie może być szczepione, jeśli jest chore. Dlatego przed każdym szczepieniem musi być zbadane przez lekarza. Nie znaczy to, że delikatny katarek u maluszka już uniemożliwia jego wykonanie.

Szczepienie nie wchodzi w rachubę, gdy dziecko ma gorączkę, chorobę zakaźną lub dopiero co ją przebyło. Nie można również go wykonać u dzieci, jeśli pojawiają się przeciwwskazania do szczepień ze strony neurologa.

Często pediatra po zbadaniu, przed rozpoczęciem szczepień dziecka prosi o opinię neurologa. Ostrożnie należy też przystępować do szczepień u dzieci z bardzo niską wagą urodzeniową.

Co do przygotowania dziecka, to można zalecić nałożenie na miejsce podania szczepionki maści znieczulającej, którą na receptę można kupić w aptece.            

Pozostałe pytania

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł