Ekspert radzi - Pediatra

Szczepienia dzieci - czy należy je robić?

Lek. med. Andrzej Mierzecki Pediatra

Jest wielu zwolenników szczepienia dzieci, ale również zagorzałych przeciwników. Kogo powinni słuchać rodzice?

Szczepienie jest jedyną skuteczną profilaktyką ochrony przed zachorowaniem. Dlatego dzieci należy szczepić.

Twierdzenia o szkodliwości szczepionek są nieprawdziwe. Dowiodły tego liczne doświadczenia, poczynając od pierwszej szczepionki jaką była szczepionka przeciwko ospie prawdziwej, poprzez badania Pasteura nad szczepionkami np. wścieklizny. Szczepionki są coraz lepiej oczyszczone, bezpieczne, tzn. powodują coraz mniej odczynów niepożądanych.

Najlepiej o dobór szczepionek dla dziecka zapytać lekarza pediatrę, rodzinnego lub pielęgniarkę w punkcie szczepień w poradni dla dzieci.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci