Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Pediatra

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Na kształtowanie naturalnych systemów ochronnych małego dziecka wpływa wiele czynników. Najistotniejsze z nich to czynniki genetyczne i warunki środowiskowe, wśród których ważne miejsce zajmuje żywność.

Początkowo jest to wyłącznie mleko, z czasem jednak dieta dziecka rozszerza się i do przewodu pokarmowego malucha trafiają nowe pokarmy. To, co dziecko zjada, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu się flory bakteryjnej jelit. Zawartość probiotykow i prebiotyków w diecie dzieci i dorosłych to ważny element budowania zdrowia.

matka z dziećmi

Jaki preparat wybrać?

O wyborze odpowiedniej ochrony najlepiej zdecydować wspólnie z lekarzem, który może ocenić stan zdrowia i zapotrzebowanie organizmu.

Różne szczepy bakterii mają różne przeznaczenie, odmienne działanie i czas, w jakim powinno się je stosować.

Najlepiej udokumentowano działanie: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus reuteri i Saccharomyces boulardi.

Istnieje moda na stosowanie pro-, pre- oraz synbiotyków - i jest to zdrowy trend. Należy jednak pamiętać, aby zachować w tym rozsądek i umiar.

Dbajmy o właściwą dietę, korzystajmy w razie potrzeby ze wsparcia farmaceutycznego, ale najlepiej pod fachową opieką, chodzi przecież o zdrowie nasze i naszych dzieci

Probiotyk

Probiotyki (pro bios - dla życia) to żywe, wyselekcjonowane drobnoustroje (bakterie i drożdżaki), które mają udowodnione w badaniach klinicznych działanie prozdrowotne.

Ich korzystny wpływ to m.in.: wspomaganie procesów trawienia, hamowanie rozwoju "złych" bakterii, ochrona przewodu pokarmowego przed infekcjami, stymulacja odporności, regulacja perystaltyki jelit, produkcja witamin i obniżanie poziomu cholesterolu. Źródłem probiotyków mogą być preparaty farmaceutyczne, ale można je również znaleźć w produktach spożywczych, takich jak: jogurty, kefiry, kiszonki, oliwki i soki owocowo-warzywne.

Aby mogły wpływać korzystnie na nasz organizm, muszą pokonać długą drogę przez żołądek i jelito cienkie, tak żeby aktywnie zadziałać w jelicie grubym. Dlatego muszą być wyjątkowo wytrzymałe na niskie pH, enzymy trawienne i kwasy żółciowe.

Prebiotyk i synbiotyk

Tym, co stymuluje wzrost i aktywność probiotyków, jest prebiotyk. To substancja, która - podobnie jak probiotyk - musi mieć swoją wytrzymałość, aby w jelicie grubym ulec fermentacji i pobudzić do rozwoju właściwe bakterie.

Żeby w naturalny sposób wspierać namnażanie się dobrych bakterii, warto zadbać o obecność w codziennej diecie odpowiednich węglowodanów (kasze, pełnoziarniste pieczywo) oraz warzyw (natka pietruszki, karczochy, cykoria).

Doskonałym prebiotykiem jest mleko matki. To dlatego u noworodków karmionych piersią drobnoustroje probiotyczne stanowią aż 90 proc. flory jelitowej. To dużo więcej niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Ma to wpływ na kształtowanie się podatności na alergie pokarmowe i występowanie biegunki u maluchów.

Zdarzają się jednak sytuacje (na przykład antybiotykoterapia), w których naturalne prebiotyki to za mało. Warto wtedy wesprzeć organizm preparatami aptecznymi. Jeśli natomiast szukamy skoncentrowanego działania, znajdziemy je w synbiotyku. Łączy on w sobie żywe bakterie i pożywkę dla nich.

Alergie, biegunka, infekcje...

Na temat działania pro- i prebiotyków na organizm ludzki przeprowadzono wiele badań klinicznych, a niektóre są nadal w toku. Wiemy na pewno, że istnieje współzależność między alergią a stanem mikroflory jelitowej.

U części dzieci z uczuleniem na mleko krowie, które otrzymywały preparaty ze szczepem bakterii LGG, wytworzyła się tolerancja białkowa. Probiotyki stosowane u kobiet w ostatnim miesiącu ciąży i następnie u niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia obniżyły ryzyko wystąpienia alergii u dziecka aż o połowę!

Udowodniono, że "dobre" bakterie zmniejszają ryzyko zakażenia przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, zapobiegają i skracają czas trwania biegunki szpitalnej, podróżnej i poantybiotykowej, zmniejszają dolegliwości w tzw. czynnościowych bólach brzucha (np. zespół jelita drażliwego), łagodzą objawy kolki niemowlęcej, zapobiegają ciężkim chorobom jelit u wcześniaków, regulują rytm wypróżnień i poprawiają konsystencję stolca, łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry i zmniejszają ilość epizodów astmopodobnych.            

Pozostałe pytania

Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej
Gorączka - kiedy ją obniżać i w jaki sposób?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Konieczność zwalczania gorączki cały czas budzi wiele kontrowersji. Podwyższona temperatura ciała nie jest chorobą, lecz naturalną odpowiedzią organizmu na zakażenie i nie powinna być zbyt pochopnie zwalczana.

Czytaj dalej
Choroba lokomocyjna u dzieci - jak pomóc?

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Choroba lokomocyjna u dzieci może wystąpić niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem, autobusem, samolotem, statkiem czy promem - i skomplikować nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd.

Czytaj dalej
Domowe sposoby na kaszel - dużo płynów

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Chory, kaszlący i gorączkujący maluch powinien jak najwięcej pić,  jego podrażnione gardło o wiele lepiej przyjmie też leki w płynie. Poznaj płynne domowe sposoby na kaszel!

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

JESIEŃ | 2016

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90 zł