Ekspert radzi - Pediatra

Zdrowe trio: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Słowo "probiotyk" budzi powszechny entuzjazm większości rodziców. Głównie dlatego, że kojarzy się z tym, co zdrowe i naturalne. W przypadku prebiotyków i synbiotyków skojarzenia nie są już tak oczywiste. Czym są i co je różni? Co łączy alergie i probiotyki? Wyjaśnia pediatra, Grzegorz Wasążnik.

Na kształtowanie naturalnych systemów ochronnych małego dziecka wpływa wiele czynników. Najistotniejsze z nich to czynniki genetyczne i warunki środowiskowe, wśród których ważne miejsce zajmuje żywność.

Początkowo jest to wyłącznie mleko, z czasem jednak dieta dziecka rozszerza się i do przewodu pokarmowego malucha trafiają nowe pokarmy. To, co dziecko zjada, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu się flory bakteryjnej jelit. Zawartość probiotykow i prebiotyków w diecie dzieci i dorosłych to ważny element budowania zdrowia.

matka z dziećmi

Jaki preparat wybrać?

O wyborze odpowiedniej ochrony najlepiej zdecydować wspólnie z lekarzem, który może ocenić stan zdrowia i zapotrzebowanie organizmu.

Różne szczepy bakterii mają różne przeznaczenie, odmienne działanie i czas, w jakim powinno się je stosować.

Najlepiej udokumentowano działanie: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus reuteri i Saccharomyces boulardi.

Istnieje moda na stosowanie pro-, pre- oraz synbiotyków - i jest to zdrowy trend. Należy jednak pamiętać, aby zachować w tym rozsądek i umiar.

Dbajmy o właściwą dietę, korzystajmy w razie potrzeby ze wsparcia farmaceutycznego, ale najlepiej pod fachową opieką, chodzi przecież o zdrowie nasze i naszych dzieci

Probiotyk

Probiotyki (pro bios - dla życia) to żywe, wyselekcjonowane drobnoustroje (bakterie i drożdżaki), które mają udowodnione w badaniach klinicznych działanie prozdrowotne.

Ich korzystny wpływ to m.in.: wspomaganie procesów trawienia, hamowanie rozwoju "złych" bakterii, ochrona przewodu pokarmowego przed infekcjami, stymulacja odporności, regulacja perystaltyki jelit, produkcja witamin i obniżanie poziomu cholesterolu. Źródłem probiotyków mogą być preparaty farmaceutyczne, ale można je również znaleźć w produktach spożywczych, takich jak: jogurty, kefiry, kiszonki, oliwki i soki owocowo-warzywne.

Aby mogły wpływać korzystnie na nasz organizm, muszą pokonać długą drogę przez żołądek i jelito cienkie, tak żeby aktywnie zadziałać w jelicie grubym. Dlatego muszą być wyjątkowo wytrzymałe na niskie pH, enzymy trawienne i kwasy żółciowe.

Prebiotyk i synbiotyk

Tym, co stymuluje wzrost i aktywność probiotyków, jest prebiotyk. To substancja, która - podobnie jak probiotyk - musi mieć swoją wytrzymałość, aby w jelicie grubym ulec fermentacji i pobudzić do rozwoju właściwe bakterie.

Żeby w naturalny sposób wspierać namnażanie się dobrych bakterii, warto zadbać o obecność w codziennej diecie odpowiednich węglowodanów (kasze, pełnoziarniste pieczywo) oraz warzyw (natka pietruszki, karczochy, cykoria).

Doskonałym prebiotykiem jest mleko matki. To dlatego u noworodków karmionych piersią drobnoustroje probiotyczne stanowią aż 90 proc. flory jelitowej. To dużo więcej niż w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Ma to wpływ na kształtowanie się podatności na alergie pokarmowe i występowanie biegunki u maluchów.

Zdarzają się jednak sytuacje (na przykład antybiotykoterapia), w których naturalne prebiotyki to za mało. Warto wtedy wesprzeć organizm preparatami aptecznymi. Jeśli natomiast szukamy skoncentrowanego działania, znajdziemy je w synbiotyku. Łączy on w sobie żywe bakterie i pożywkę dla nich.

Alergie, biegunka, infekcje...

Na temat działania pro- i prebiotyków na organizm ludzki przeprowadzono wiele badań klinicznych, a niektóre są nadal w toku. Wiemy na pewno, że istnieje współzależność między alergią a stanem mikroflory jelitowej.

U części dzieci z uczuleniem na mleko krowie, które otrzymywały preparaty ze szczepem bakterii LGG, wytworzyła się tolerancja białkowa. Probiotyki stosowane u kobiet w ostatnim miesiącu ciąży i następnie u niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia obniżyły ryzyko wystąpienia alergii u dziecka aż o połowę!

Udowodniono, że "dobre" bakterie zmniejszają ryzyko zakażenia przewodu pokarmowego i dróg oddechowych, zapobiegają i skracają czas trwania biegunki szpitalnej, podróżnej i poantybiotykowej, zmniejszają dolegliwości w tzw. czynnościowych bólach brzucha (np. zespół jelita drażliwego), łagodzą objawy kolki niemowlęcej, zapobiegają ciężkim chorobom jelit u wcześniaków, regulują rytm wypróżnień i poprawiają konsystencję stolca, łagodzą objawy atopowego zapalenia skóry i zmniejszają ilość epizodów astmopodobnych.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

Bernadetta Kowalska Pediatra

Czym się różnią i w które rzeczywiście warto inwestować? Czy można je stosować od małego? Jak się odżywiać, by wspomagać namnażanie dobrych bakterii? Czy rodzaj porodu ma wpływ na nasz mikrobiom?

Czytaj dalej
Słowniczek zimowego (nie) chorowania cz. I

Lek. med. Dorota Moroz - Ładniak Pediatra

Poznaj hasła z naszego słowniczka i dowiedz się, bezpośrednio od lekarza pediatry, czym są choroby i infekcje dręczące nas zimą, jak je leczyć, unikać nawrotów, jak chronić rodzinę. Zapewniamy, że do tych stron zechcesz wracać wielokrotnie.

Czytaj dalej
Kalendarium wirusów, czyli kiedy i jak chronić dziecko

Alicja Karney Pediatra

Zakatarzone i kaszlące dzieci masowo pojawiają się w przychodniach od początku jesieni aż do późnej zimy. Jednak infekcje dróg oddechowych nie pojawiają się tylko w tym okresie. Wirusy dzielą się na te aktywne wyłącznie, gdy za oknem panuje niska temperatura, oraz na te, które aktywność zachowują przez cały rok. Jak wygląda kalendarium wirusów oraz kiedy i jak chronić dziecko przed infekcjami wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Alicja Karney, pediatra.

Czytaj dalej
Siatki centylowe, jak mierzyć dziecko?

Grzegorz Wasążnik Pediatra

Kiedyś wszyscy wokół pytali rodziców, ile waży maluszek i ile ma centymetrów. Teraz coraz częściej mogą oni usłyszeć: "W którym jest centylu?".

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci