Ekspert radzi - Pedagog

Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Niewielkim nakładem pracy można pozytywnie wpłynąć na rozwój twórczej aktywności dziecka.

Prace plastyczne dzieci - korzyści

 • rozwija wrażliwość,
 • kształtuje zmysł obserwacji,
 • ćwiczy pamięć i uwagę,
 • rozbudza wyobraźnię i fantazję,
 • uczy koncentracji i wytrwałości,
 • daje poczucie wiary we własne możliwości.

Koniecznie zorganizujcie materiały potrzebne do powstawania prac plastycznych. Zadbajcie o ich różnorodność, atrakcyjność i funkcjonalność. W żadnym wypadku nie wolno krytykować prac dziecka ani przerywać powstawania dzieła. Należy pozwolić, aby maluch tworzył w swoim tempie, aż sam uzna, że już skończył.

!!! Jak najczęściej omawiajcie z dzieckiem jego prace plastyczne, chwalcie.

Zróbcie miejsce, gdzie będą eksponowane i przechowywane, niech czuje, że jego praca nie idzie na marne. Jeżeli widzicie, że wasza pociecha ma szczególne uzdolnienia, zaproponujcie udział w zajęciach plastycznych, gdzie pod okiem specjalistów będzie rozwijała swoje zainteresowania i pasje.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej
Ćwiczenia graficzne dla dziecka

Marta Baran Pedagog

Ćwiczenia graficzne - usprawniają drobne ruchy ręki ułożonej w pozycji do pisania, wyrabiają nawyk prawidłowego posługiwania się przyborami do rysowania i pisania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci