Ekspert radzi - Pedagog

Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Co powinno nas zaniepokoić? Zwróćmy uwagę np. na sytuację, gdy dziecko ma do dyspozycji całą paletę barw, a używa najczęściej koloru czarnego i czerwonego.

Niepokojący powinien być też fakt brak połączeń pomiędzy poszczególnymi fragmentami rysunku. O pewnych nieprawidłowościach w rozwoju może świadczyć nieumiejętność odwzorowywania rysunku.

Szczególnej uwagi wymaga dziecko, które rysuje obrazki ponure w treści i nastroju, a bohaterami rysunków są postacie negatywne, złe, budzące lęk, przerażające. Podobnie w przypadku, jeśli w rysunkach często występują sceny przemocy, wojny.

Oceniając rysunki dziecka, należy być bardzo ostrożnym w wyciąganiu wniosków i nie wpadać w panikę. Szczegółową analizę prac plastycznych powinien przeprowadzić specjalista. Dlatego jeśli coś was zaniepokoi, namawiam do konsultacji rysunków dziecka u psychologa.

Więcej o analizie rysunków dziecka znajdziesz w artykule "Interpretacja rysunków dziecka"            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej
Ćwiczenia graficzne dla dziecka

Marta Baran Pedagog

Ćwiczenia graficzne - usprawniają drobne ruchy ręki ułożonej w pozycji do pisania, wyrabiają nawyk prawidłowego posługiwania się przyborami do rysowania i pisania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci