Ekspert radzi - Pedagog

Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Warto jak najwcześniej nauczyć dziecko właściwego posługiwania się przyborami do pisania i rysowania, a przede wszystkim sposobu prawidłowego trzymania ołówka czy kredki.

Prawidłowe trzymanie ołówka:

  • dziecko trzyma ołówek w trzech palcach, pomiędzy kciukiem i lekko zgiętym palcem wskazującym, opartym na palcu środkowym
  • ołówek między palcami trzyma z odpowiednim napięciem mięśni ręki i naciskiem na papier (nadmierny nacisk powoduje łamanie się grafitu, dziurawienie kartki, a zbyt słaby sprawia, że rysunek jest ledwie widoczny)
  • palce trzymające ołówek znajdują się w odległości ok. 2 cm od powierzchni papieru.

Nieprawidłowe:

  • dziecko trzyma ołówek "w garści" lub w taki sposób, że środkowy palec jest na ołówku.

Opanowanie prawidłowego trzymania ołówka wcale nie jest łatwe. Jeżeli mimo ćwiczeń dziecko ma nadal trudności, proponuję skorzystać z nasadki korekcyjnej z wymodelowanymi wgłębieniami na palce lub grubych kredek o przekroju trójkątnym. Dziecko może posługiwać się taką nasadką tak długo, aż wytworzy się u niego i utrwali odruch prawidłowego trzymania ołówka lub innego narzędzia pisania.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Ćwiczenia graficzne dla dziecka

Marta Baran Pedagog

Ćwiczenia graficzne - usprawniają drobne ruchy ręki ułożonej w pozycji do pisania, wyrabiają nawyk prawidłowego posługiwania się przyborami do rysowania i pisania.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci