Ekspert radzi - Pedagog

Nieposłuszne dzieci. Co zrobić żeby dziecko się słuchało?

Maria Turek Pedagog

Mam 2 synów w wieku 5,5 i 2,5 roku. Dzieciaki są bardzo niegrzeczne. W ogóle się nie słuchają, biją się, starszy często wybucha agresją, jeśli coś nie pójdzie po jego myśli. Gdy proszę, żeby posprzątał zabawki lub cokolwiek innego, on tego nie robi a ja się denerwuję i sama wpadam w złość. Co zrobić, żeby dziecko się słuchało?

Dzieci maja różne okresy rozwoju. Bywa tak, że przez dłuższy czas słuchają się rodziców i są aniołkami, a następnie wybuchają złością i udają, że nie słyszą naszych poleceń. Najważniejsze jest, aby ustalić z obydwoma synami reguły panujące w domu i przygotować dla nich atrakcyjny system nagród, np. za posprzątanie pokoju naklejka bądź fasolka, a przy uzbieraniu 5 jakaś większą wspólnie ustalona nagroda.

Taka metoda nagród jest bardzo skuteczna, jednakże wymaga od rodziców cierpliwości,a przede wszystkim konsekwencji. Ważne, aby nie wyręczać dzieci w ich obowiązkach.

Proszę także zwrócić uwagę, aby wymagać posłuszeństwa od obu synów i choć młodszy ma niespełna 3 lata warto ustalić granice, których nie może przekraczać. Straszy syn powinien mieć swoje rzeczy i mieć prawo decydować o nich. Złość, która pojawia się w rodzicach jest przede wszystkim wynikiem bezradności, jest jak najbardziej naturalna ale nie wolno wyładowywać jej na dzieciach.

Należy pamiętać, że konsekwencja i jednomyślność rodziców jest najlepszym lekarstwem na nieposłuszne dzieci.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci