Ekspert radzi - Pedagog

Utalentowane dziecko - jak rozpoznać i rozwijać talent

Marta Baran Pedagog

Twoje dziecko ciągle czyta książki, tańczy do każdej usłyszanej muzyki, lubi popisywać się wyczynami sportowymi? Może właśnie w tych dziedzinach jest uzdolnione. Zobacz, jak to sprawdzić i jak rozwijać jego talenty.

Pamiętaj, że dzieci nie zawsze dziedziczą talenty rodziców. Jeśli ty masz słuch absolutny, a dziecku "słoń nadepnął na ucho", nie martw się. Być może ma uzdolnienia ruchowe i zamiast ćwiczyć gamy, woli biegać.

Rozpoznanie i rozwijanie talentów

Pozwól dziecku odkryć, w czym jest dobre i bądź cierpliwy. Jeśli chcesz rozpoznać i rozwijać talent dziecka, obserwuj je w różnych sytuacjach: przy pracy, zabawie, w kontaktach z rówieśnikami i osobami dorosłymi. Rozpoznanie talentu może zająć trochę czasu.

Rozwijanie talentów jest bardzo ważne - to prawda stara jak świat. Szkoda marnować to, co zostało dane nam z góry, ale trzeba to robić z głową. Nastała moda na dodatkowe zajęcia. Rodzice układają dzieciom plan dnia do tego stopnia, że nie mają one chwili dla siebie. Także w szkole spędzają dużo czasu, mają do odrobienia sporo zadań. A przecież dziecko odczuwa zmęczenie bardziej niż dorosły.

To powinna być przyjemność

Jeśli zajęcia dodatkowe (na przykład zajęcia artystyczne) są rzeczywiście zgodne z pasją dziecka - to może się na nich odprężyć. Jeśli są tylko kolejnym obowiązkiem, przyczynią się do przemęczenia dziecka, a nawet chorób, które pojawią się z czasem. Pamiętajmy, że pośpiech, zbyt duży wysiłek - także intelektualny, brak czasu na odpoczynek, stres - niewątpliwie do nich w końcu doprowadzą.

Nie warto więc upierać się przy zajęciach, które nie sprawiają dziecku przyjemności. Wówczas będzie to strata czasu i pieniędzy. Jeśli macie w rodzinie zdolne dziecko , wspierajcie je w taki sposób, aby nie odczuwało presji i chciało rozwijać swój talent.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci