Ekspert radzi - Pedagog

Rozwój dziecka w przedszkolu

Maria Turek Pedagog

Najważniejsze w przygotowaniu malucha na ten wielki dzień jest nasze przekonanie, że dziecko poradzi sobie w przedszkolu, a placówka przez nas wybrana zapewni mu najlepszą opiekę. Im mniej w nas obaw, tym mniej lęku w dziecku.

Każde dziecko w przedszkolu w różnym stopniu adaptuje się do panujących tam warunków. Bardzo pomocne w przejściu tego okresu będzie odbieranie dziecka o umówionej porze. Ponieważ mały człowiek nie ma jeszcze orientacji w czasie, ważne jest, aby ten moment umiejscowić w harmonogramie dnia, np. mama przyjdzie po Ciebie, jak będziesz jeść obiad lub gdy skończy się leżakowanie. Dziecko wówczas wie dokładnie, kiedy ma spodziewać się rodzica. Pamiętajmy, że w tym przypadku spóźnienie jest niedopuszczalne. W procesie budowania zaufania do przedszkola i rodzica, będzie ono wielką traumą dla malucha.

W każdym przedszkolu jest psycholog, warto korzystać z jego rad, jak również z jego obecności. Często obserwując naszego malca, podpowie co zrobić, aby proces ten przebiegł mniej boleśnie. Pamiętajmy o tym, że przedszkole nie jest karą. Dziecko w przedszkolu intensywnie się rozwija, uczy się nowych rzeczy, funkcjonowania w grupie, podporządkowania, jak również - co bardzo ważne - nawiązuje przyjaźnie i relacje społeczne.

Zanim więc podejmiemy decyzję o zabraniu go z przedszkola, postarajmy się rozważyć wszelkie za i przeciw. Jeśli jednak ta sytuacja ma być dla nas - rodziców - zbyt silnym stresem, z którym nie umiemy sobie poradzić, odłóżmy decyzję o przedszkolu na inny czas.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci