Ekspert radzi - Pedagog

Problemy w przedszkolu

Marta Baran Pedagog

Pierwsze tygodnie dla małego przedszkolaka to z pewnością wielki stres, który często odreagowuje płaczem. Rozmaite problemy w przedszkolu mogą spowodować, że zachowanie dziecka ulegnie zmianom, będzie ono np. po powrocie zmęczone lub małomówne.

Dziecko przeżywające problemy w przedszkolu często nie chce opowiadać o tym, co się zdarzyło w ciągu dnia, potrzebuje dużo czasu, aby odpocząć. Takie stany zazwyczaj mijają, warto jednak uważnie obserwować dziecko, konsultować swoje obawy z wychowawczynią.

Pamiętajmy, że u przedszkolaka mogą pojawić się poważne problemy natury emocjonalnej. Jeżeli rodzice skupiają się głównie na rozwoju umysłowym, lekceważąc sferę emocjonalną, to problemy adaptacyjne dziecka mogą przerodzić się w przyszłości w zaburzenia osobowości, a czasami w poważne lęki nerwicowe.

Niepokój rodziców powinny budzić:

  • trudności adaptacyjne trwające dłużej niż miesiąc,
  • nasilone objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha, wymioty),
  • regres w rozwoju (brak potrzeby kontaktu z otoczeniem, zaburzenia płynności mowy),
  • typowe objawy nerwicowe (lęki, bezsenność, tiki, moczenie nocne).

W przypadku niektórych problemów w przedszkolu może być potrzebna konsultacja medyczna, a nawet porada psychologa dziecięcego, bo może warto jeszcze przez rok zapewnić dziecku opiekę w domu.

Wspierając naszą pociechę i pokonując własne obawy i lęki, warto pamiętać, że nauczyciele w przedszkolu, tak samo jak rodzice, chcą, aby wychowywane przez nich dzieci były radosne i wesołe, mądre i dobre, kochane i kochające. Pragną, aby wystartowały w życie z możliwie pełnym powodzeniem - zaradne i odważne. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie i współpraca rodziców z nauczycielem.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci