Ekspert radzi - Pedagog

Jak wspierać samodzielność dziecka?

Marta Baran Pedagog

Jak wspierać samodzielność dziecka? Co powinni robić rodzice?

Wspieranie samodzielności dziecka wcale nie jest proste ani dla dziecka, ani dla rodziców. Maluch niby naturalnie dąży do samodzielnego poznawania świata, ale równocześnie obawia się, bo to wymaga trudu i odwagi.

My boimy się, że podczas nauki może zrobić sobie krzywdę. A dziecko uczy się samodzielności właśnie poprzez podejmowanie prób, zbieranie doświadczeń.

Maluch, który swobodnie rozwija swoją samodzielność, w przyszłości ma szansę być zaradnym, odpowiedzialnym, odważnym w pokonywaniu trudności i podejmowaniu decyzji człowiekiem. Ograniczanie samodzielności dziecka z czasem prowadzi do zależności od rodziców.

Poprzez nadmierną ochronę przekazujemy dziecku fałszywy obraz świata, z którym przecież musi się kiedyś zmierzyć. Żeby dziecko mogło stać się samodzielne, musi poznać własne pozytywne i negatywne uczucia, odkryć swoje możliwości i ograniczenia.

Zdobywanie samodzielności, tej fizycznej i emocjonalnej, to długotrwały proces. Rodzice mogą go efektywnie wspierać albo skutecznie tłumić.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci