Ekspert radzi - Pedagog

Nauka mycia zębów - kiedy zacząć?

Marta Baran Pedagog

Kiedy zacząć naukę mycia zębów u dziecka? Co może nam się przydać do takiej lekcji?

Samodzielne mycie zębów wymaga od dziecka znacznie większych umiejętności. Naukę mycia zębów można rozpocząć od półtora roku lub nieco później. Przygotujmy się na to, że będziemy dziecku pomagać jeszcze w wieku przedszkolnym. A i później warto czasem sprawdzić, czy zęby są na pewno czyste.

Do nauki mycia zębów niezbędna będzie:

  • miękka szczoteczka i wygodny w użyciu kubek - pozwól, aby dziecko samo wybrało je w sklepie,
  • odpowiednia dla dziecka pasta do zębów - warto uzgodnić, jaki smak i zapach preferuje dziecko (miętowa, owocowa, o smaku coli lub gumy do żucia),
  • lekcja mycia ząbków - z komentarzem rodzica np. "Najpierw pogłaszczemy ząbki na dole i na górze, potem z tyłu i z przodu". Następnie obejmując dłoń dziecka swoją dłonią pokazujemy, jak powinny wyglądać prawidłowe ruchy. Kiedy dziecko zrozumie, o co chodzi, niech spróbuje samo. Nie zapomnijmy o nauce wypluwania pasty i płukania buzi.


            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci