Ekspert radzi - Pedagog

Nowe umiejętności - mycie się

Marta Baran Pedagog

Kiedy zacząć uczyć dziecko samodzielnego mycia się? Jak zapewnić mu bezpieczeństwo w łazience?

Prawie wszystkie dzieci uwielbiają chlapać się w wodzie. Dlatego mycie się to jedna z łatwiejszych i przyjemniejszych czynności dla malucha. Można więc zacząć wcześnie, nawet z kilkumiesięcznym niemowlęciem. Oczywiście nie od razu wszystko zrozumie, ale zacznie kojarzyć przedmioty z określonymi czynnościami. W czasie pierwszych lekcji mycia się, dobrze jest stanąć z dzieckiem przed lustrem i pokazać jak myć zęby, buzię i ręce.

 Co na pewno się przyda:

 • antypoślizgowy taboret - sprawi, że nie musisz trzymać swojego malucha przy umywalce "w powietrzu", a dziecko będzie mogło samo sięgać do strumienia wody,
 • stały schemat wykonywanych czynności - można zobrazować go za pomocą piktogramów umieszczonych nad umywalką. Nieco starsze dziecko odczytując proste rysunki zapamięta kolejność wykonywanych czynności (odkręcimy kran, zamoczymy rączki, namydlimy, jeszcze raz do wody i wycieramy ręcznikiem),
 • kolorowe, pachnące mydełka o zabawnych kształtach sprawią, że mycie się będzie bardziej atrakcyjne,
 • pływające w wannie rybki, kaczuszki, gąbki na pewno zachęcą dziecko do kąpieli. Wykorzystując fakt że mydło się pieni, można zabawić się w robienie baniek,
 • miękkie, kolorowe ręczniki - szybko i przyjemnie osuszą umyte ciało malucha.


      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci