Ekspert radzi - Pedagog

Nowa umiejętność - korzystanie z nocnika

Marta Baran Pedagog

Kiedy nauczyć dziecko korzystania z nocnika? W jaki sposób zachęcać do tej czynności?

Ważnym etapem i krokiem do dziecięcej niezależności jest opanowanie umiejętności korzystania z nocnika. Pierwsze próby można rozpocząć, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siedzieć, czyli około 7.-8. miesiąca.

Czasami się to udaje, ale lepiej będzie rozpocząć naukę korzystania z nocnika w 2. roku życia. Dziecko ma już wtedy świadomość, w jakim celu siada się na nocnik. Z pomocą lalek przytulanek i misiów można też zachęcać i pokazywać, jak prawidłowo wykonywać nowe zadanie. W tym czasie rodzice muszą wykazać się spokojem, cierpliwością i opanowaniem. Nie ma nic gorszego niż dorosły, który zirytowany krzyczy bądź naśmiewa się z dziecka.

Warto zakupić odpowiedni nocnik. Dobrze, jeśli będzie on nie tylko przyrządem, ale także fajną zabawką. Ważne by był miły w kontakcie z ciałem, kolorowy, o ciekawym kształcie z efektami specjalnymi (muzyczka, zmieniające się kolory)! Jeśli dziecko prawidłowo skorzysta z nocnika, nie zapomnijmy o pochwałach, buziakach wspólnym radowaniu się z sukcesu.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci