Ekspert radzi - Pedagog

Nowe umiejętności dziecka - pierwsze kroki do samodzielności

Marta Baran Pedagog

Kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki samodzielności? Jakie umiejętności dziecko powinno opanować jako pierwsze?

Często rodzice zastanawiają się, kiedy dziecko może lub też powinno rozpoczynać dążenie do samodzielności. Jeżeli będziemy pilnie obserwować malucha, z pewnością zauważymy, że pewnego dnia aż rwie się do ubierania, mycia lub jedzenia. Pozwólmy mu na to i mądrze wspierajmy. Jednak na każde dziecko trzeba patrzeć indywidualnie, gdyż rozwija się ono w swoim tempie i jest gotowe na samodzielność w stosownym czasie.

Nie ma nic gorszego niż:

 • podręcznikowe, szablonowe ocenianie umiejętności dziecka,
 • porównywanie umiejętności dziecka do innych rówieśników,
 • nakazywanie, przymuszanie do wykonywania czynności.

Za normalne uznajemy więc fakt, że pięciolatek umie już czytać, a nie potrafi wiązać sznurowadeł. Wznosi przepiękne konstrukcje z klocków, a wcale nie interesuje się rysowaniem lub książką. Na wszystko przyjdzie czas.

Pierwsze samodzielnie wykonywane czynności to najczęściej:

 • zgłaszanie i załatwianie potrzeb fizjologicznych do nocnika,
 • jedzenie i picie,
 • mycie rąk, kąpiel.

Przeczytaj jak wspierać samodzielność dziecka.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci