Ekspert radzi - Pedagog

Zajęcia plastyczne - przygotowanie do pisania

Lena Krasovska Pedagog

Zajęcia plastyczne to doskonały sposób na ćwiczenie dziecięcej ręki i przygotowanie jej do pisania. Jakie aktywności są najlepsze?

Młodsze i starsze dzieci chętnie sięgają w swoich zabawach po różnorodne materiały plastyczne. Jeśli umiejętnie dostosujemy właściwe produkty do wieku, temperamentu i zainteresowań małego człowieka, będziemy mogli z dumą obserwować jego harmonijny rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny.

Rysowanie, wycinanie, turlanie kuleczek, lepienie postaci - wszystkie te zajęcia pomagają kształtować precyzję ruchów palców i koordynację wzrokowo-ruchową, która przyda się w nauce pisania. Wspierają budowanie wyobraźni przestrzennej i umiejętności planowania, rozróżnianie kolorów i kształtów, pozwalają tworzyć nowe światy na potrzeby każdej zabawy.

Pamiętajmy, że nie tylko ołówek czy kredka trzymana w małej rączce przygotowują do pisania; niezwykle ważne jest ćwiczenie płynności ruchów palców i dłoni w różnych płaszczyznach.

Świetną metodą przygotowania ręki do pisania jest ugniatanie, turlanie, rozciąganie, szczypanie i rozpłaszczanie... Czego? Najlepiej miękkiej masy plastycznej, która łatwo podda się dziecięcym dłoniom. Lepienie jest jedną z podstawowych technik usprawniających ręce. Wzmacnia mięśnie całej dłoni i palców. Lepienie to typowa gimnastyka rąk dziecka, która doskonale przygotowuje do pisania.

Warto zwrócić uwagę na to, żeby wybierane przez nas materiały dodatkowo zachęcały maluchy do zabawy, a więc były kolorowe i proste w użyciu, ale też przede wszystkim bezpieczne. W ten sposób zainteresujemy dziecko danym zajęciem, a jednocześnie w przyjemnych sytuacjach będziemy kształtować jego cierpliwość, precyzję i skupienie.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci