Ekspert radzi - Pedagog

Planszówki - jak wybrać odpowiednią grę?

Marta Baran Pedagog

Czy warto kupić grę planszową? Zdecydowanie tak! Mimo, że czasami jest to koszt od pięćdziesięciu do kilkuset złotych.

Większość planszówek jest doskonale przygotowana, zarówno pod względem merytorycznym, jak i technicznym. Posiadają wysoką jakość, niebanalną grafikę, znakomite ilustracje znanych, polskich grafików. Potwierdzeniem tych zalet są prestiżowe nagrody na rynku krajowym i zagranicznym. Przy odrobinie uwagi i przezorności podczas ich wykorzystywania, zakupione gry mogą posłużyć przez wiele lat.

Jak wybrać odpowiednią planszówkę?

Kupując grę należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

 • Wiek dziecka - planszówki z reguły mają podany przez producenta sugerowany wiek, jaki powinno mieć dziecko, by czerpać radość z zabawy. Jednak przy wyborze grę należy dopasować do możliwości poznawczych naszej pociechy- czy będzie w stanie zrozumieć jej zasady. Nie mniej istotne są możliwości manualne dziecka - aby poradziło sobie w grach wymagających np. rzutu kostką, ułożenia elementów na planszy czy w przestrzeni. Niezmiernie ważnym kryterium jest umiejętność skupiania uwagi przez dziecko - zbyt długa rozgrywka może być nużąca.
 • Fabuła gry - czy tematycznie jest w kręgu zainteresowań dziecka. Fabuła gry planszowej powinna przede wszystkim wciągać i być atrakcyjna dla gracza.
 • Ilość elementów - im więcej elementów, tym gra wydaje się początkowo bardziej zabawna, ale wzrasta również jej poziom skomplikowania. Zwracajmy też uwagę na wielkość elementów, gdyż te małe często giną, a wówczas planszówka zamienia się w bezużyteczny gadżet.
 • Materiał wykonania - od jakości wykonania zależy to, czy gra będzie służyła nam długo, czy też zniszczy się po kilku rozgrywkach. Sprawdźmy również atesty kupowanej planszówki.
 • Warunki wygranej - dobrze wybrana gra planszowa musi zawierać takie zasady zwycięstwa, by możliwe było wygranie gry przez dziecko. Im większe warunki losowości gry, tym wzrasta szansa, że nawet maluch sobie poradzi. Dobrym rozwiązaniem są też gry, w których wszyscy uczestnicy stanowią zespół (drużynę) i walczą o wygraną z samymi warunkami gry - taka forma uczy współdziałania. Zwracajmy także uwagę na oznaczenia dotyczące wymaganej liczby graczy.
 • Oferty cenowe - mogą znacznie różnić się zależnie od sprzedawcy.

Dobrze jest sprawdzić, na ile to możliwe, czy wszystkie elementy gry znajdują się w opakowaniu.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci