Ekspert radzi - Pedagog

Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w szkole?

Katarzyna Wodnicka-Sałacińska Pedagog

Krótka ściągawka dla rodziców zastanawiających się, jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w szkole.

1. Rozpoczęcie roku szkolnego to dla pierwszoklasisty ważne wydarzenie- towarzysz dziecku tego dnia, pokaż że jest to ważne święto dla całej rodziny.

2. Pierwsze dni w szkole to czas na poznanie nauczyciela, koleżanek, kolegów z klasy i budynku szkoły - rozmawiaj z dzieckiem o nowej dla niego sytuacji, wspieraj je, wykazuj zainteresowanie tym, co opowiada, a poczuje się raźnie.

3. Podczas pierwszych dni zajęć wychowawczyni będzie usadzała dzieci w ławkach - jeśli dziecko ma np. wadę wzroku albo jest leworęczne, zgłoś ten fakt jak najprędzej.

4. Rodzice często wyręczają swoje dzieci z różnych obowiązków - postaw na samodzielność - dzięki niej Twoja pociecha stanie się pewniejsza i nabierze chęci do podejmowania nowych wyzwań.

5. Okres adaptacji do szkoły i nowych obowiązków może potrwać kilka tygodni - bacznie obserwuj swoje dziecko i jego reakcje (pozwoli to na szybką interwencję w razie kłopotów) i zapewniaj je, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek z pewnością pomoże rodzicom zaplanować strategię, jak pomóc dziecku zaadoptować się w szkole.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci