Ekspert radzi - Pedagog

Bezpieczne kolonie dla dzieci - co trzeba sprawdzić?

Marta Baran Pedagog

W trosce o bezpieczeństwo dziecka podczas kolonii i dla spokoju własnego sumienia polecam zawsze sprawdzić wiarygodność wybranej firmy turystycznej.

Trzeba koniecznie dowiedzieć się czy należy ona do Polskiej Izby Turystyki (PIT) - ogólnopolskiej organizacji samorządu gospodarczego przemysłu turystycznego działającej od 17 lat. Przynależność do PIT jest gwarancją wysokiej jakości usług (www.pit.org.pl). Ponadto warto zapytać organizatora wypoczynku o następujące informacje:

 • Czy dziecko będzie ubezpieczone podczas trwania kolonii/obozu?
 • Czy jest zapewniona opieka medyczna na kolonii/obozie?
 • Kim jest kierownik kolonii/obozu?
 • Kim są wychowawcy kolonii/obozu?
 • Jakie wyżywienie zapewnia organizator?
 • Czy istnieje możliwość zostawienia w depozycie rzeczy wartościowych oraz kieszonkowego?

Polecam tez sprawdzić, czy kolonia została zgłoszona we właściwym Kuratorium Oświaty. Elektroniczna baza wypoczynku dzieci i młodzieży Ministerstwa Edukacji Narodowej wypoczynek.men.gov.pl

Warto też przeczytać informację Ministerstwa Edukacji Narodowej dla rodziców i opiekunów wysyłających dzieci na letni wypoczynek oraz zapoznać się z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej www.men.gov.pl.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci