Ekspert radzi - Pedagog

Moje dziecko ma problemy z nauką, jak mogę mu pomóc?

Katarzyna Wodnicka-Sałacińska Pedagog

Czasami się zdarza, że dzieci mają problemy z nauką. Rodzice mogą pomóc stosując różnorodne sposoby zachęcania i motywowania dziecka do nauki.

Jeśli pomimo podejmowanych wielu działań rodzice stwierdzą, że nie przynoszą one zamierzonego efektu i dziecko nadal ma problemy z nauką - powinni poszukać pomocy u specjalisty.

W pierwszej kolejności należy nadal bacznie obserwować dziecko i jednocześnie porozmawiać o problemie z nauczycielem wychowawcą oraz pedagogiem szkolnym.

Kolejny krok to wizyta w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Placówki takie działają niemal w każdym mieście na terenie całego kraju. Zatrudnieni w nich pedagodzy, terapeuci pedagogiczni i psycholodzy po przeprowadzeniu wywiadu z rodzicem zdiagnozują dziecko w celu wykazania przyczyny problemu.

W oparciu o przeprowadzone badanie powstanie opinia, która wskaże dalszy kierunek pracy z dzieckiem. Zarówno rodzic, jak i jego pociecha nie będą pozostawieni sami sobie i otrzymają wsparcie w nowej dla nich sytuacji.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci