Ekspert radzi - Pedagog

Kolonie dla najmłodszych - kiedy wysłać dziecko pierwszy raz?

Marta Baran Pedagog

Jeżeli dziecko ma mniej niż osiem lat, rozłąka z rodzicami może okazać się za trudna. Czasem warto poczekać jeszcze jeden rok niż wysyłać dziecko na siłę i zapewniać mu niemiłe wspomnienia o kolonii dla najmłodszych.

Wysłanie dziecka na pierwszą kolonię wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno dziecka, jak i samych rodziców. W pierwszej kolejności rodzice powinni uświadomić sobie, że to przecież całkiem normalne, iż dziecko chce przebywać w grupie rówieśniczej, poznawać nowych przyjaciół i sprawdzać się w innych niż dotychczas sytuacjach.

Jest też druga strona medalu - równie dobrze dziecko może sceptycznie podejść do pomysłu rodziców wysłania go na samodzielny wyjazd. Zatem zanim zapadnie taka decyzja, warto by rodzice upewnili się, czy faktycznie ich pociecha jest gotowa na takie wyzwanie.

Dobrze jeśli decyzję o pierwszym wyjeździe na kolonie rodzice podejmą wspólnie z dzieckiem.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci