Ekspert radzi - Pedagog

Jak zachęcić starsze dziecko do zabawy rodzeństwem?

Olga Myslovska Pedagog

Najczęściej na naszą prośbę, aby starsze rodzeństwo zajęło się młodszym, słyszymy: "Znowu... Teraz nie mogę! Nie wiem, w co się z nim lub z nią bawić...". Co robić w takiej sytuacji?

Sytuacja może się odmienić, kiedy na przykład zaproponujemy starszemu rodzeństwu zabawę z maluszkiem w grę komputerową. Najbardziej popularne serwisy z grami to ciufcia.pl oraz buliba.pl. Oba serwisy pozycjonują się jako zbiór gier edukacyjnych i oferują zabawy już dla najmłodszych dzieci.

Starszy braciszek lub siostrzyczka z przyjemnością zaopiekuje się rodzeństwem, a przy okazji nauczy maleństwo obsługiwać komputer.

Pamiętajmy jednak, że jednorazowa sesja przed komputerem nie powinna przekraczać 15 minut dziennie, dla dwuletniego dziecka i dla trzylatka - 30 minut.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Praktyczne porady jak nauczyć dziecko ładnie pisać

Marta Baran Pedagog

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ładnie pisać. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Czytaj dalej
Prace plastyczne dzieci - o czym warto wiedzieć

Marta Baran Pedagog

Dobrze jest zadbać, aby dziecko miało możliwość wyrażania siebie poprzez prace plastyczne. Poza umiejętnościami artystycznymi, twórczość plastyczna daje wiele innych korzyści.

Czytaj dalej
Analiza rysunków dziecka - co powinno zaniepokoić?

Marta Baran Pedagog

Rysunek szczęśliwego i prawidłowo rozwijającego się dziecka jest barwny, kolorowy. Postacie mieszczą się na kartce, są uśmiechnięte, zadowolone. Rysunek jest bogaty w treści i pogodny w nastroju. Niepokój powinny wzbudzić pewne, powtarzające się w pracach dziecka elementy.

Czytaj dalej
Prawidłowe trzymanie ołówka - preludium do nauki pisania

Marta Baran Pedagog

Przygotowanie do opanowania sztuki pisania rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie, kiedy maluch chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki i stara się tym manipulować. W jaki sposób można wspomagać rozwój sprawności manualnej dziecka? Zwróć uwagę np. na prawidłowe trzymanie ołówka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci