Ekspert radzi - Ginekolog

Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Bardzo ważny kwas foliowy

kobieta w ciąży, suplementacja

Według badania opinii przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter dla marki Folik 21,2 proc. kobiet uważa, że pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne jest najbardziej kluczowe w I trymestrze ciąży. Tak jest w rzeczywistości - to właśnie w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, których niedobory w organizmie matki mogą prowadzić do schorzeń oraz uszkodzenia płodu.

W I trymestrze ciąży ogromną rolę odgrywa kwas foliowy, czyli witamina z grupy B (określana jako B9 lub B11), która bierze udział w tworzeniu komórek, a więc również w procesie kształtowania się organów u dziecka. Kwas foliowy ma znaczący wpływ na prawidłowe kształtowanie się rdzenia kręgowego i mózgu płodu. Przyjmowanie go w dawce 0,4 mg w I trymestrze ciąży zapobiega poważnym zaburzeniom rozwojowym płodu.

Obniża o 70 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej, czyli wady ośrodkowego układu nerwowego (m.in. bezmózgowie oraz przepuklinę mózgu i rdzenia), powstającej w pierwszych czterech tygodniach rozwoju maluszka. O prawidłową podaż kwasu foliowego powinny zadbać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym (od 18. do 45. roku życia).

Dla pań, które dotychczas nie przyjmowały tej witaminy, a mają w planach ciążę, optymalny czas na rozpoczęcie jej zażywania to 12 miesięcy, a minimalnie 3 miesiące przed poczęciem.Większość ciąż jest jednak niespodzianką dla przyszłych rodziców i w części z nich można zaobserwować niedobór kwasu foliowego, co może nawet zwiększyć ryzyko wad płodu i ryzyko poronienia.

Dlatego warto zadbać o suplementację kwasem foliowym jeszcze przed zapłodnieniem. Profilaktyczne przyjmowanie tego składnika daje duże bezpieczeństwo i poczucie komfortu każdej kobiecie aktywnej seksualnie. Z drugiej strony przyszła mama powinna pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością kwasu foliowego. Dlaczego? Ponieważ dawka powyżej 15 mg może wywołać zaburzenia układu nerwowego oraz pokarmowego - wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski.

Kwas DHA skarbem dla płodu

Kwas DHA, podobnie jak kwas foliowy, jest niezbędny w okresie ciąży. Ma pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego i narządu wzroku dziecka. Kwas ten jest bardzo ważnym materiałem budulcowym dla komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w czasie początkowego życia płodowego. Niedobór DHA w ciąży może prowadzić do niedorozwoju mózgu i innych zaburzeń układu nerwowego, które mogą się ujawnić dopiero po wielu latach.

Profilaktyczna suplementacja kwasem DHA zmniejsza ryzyko rozwoju porażenia mózgowego, ADHD, autyzmu i dysleksji u dzieci. Według standardów europejskich dzienna zalecana dawka to 100-200 mg DHA. Jednak w przypadku niskiego spożycia ryb zalecana jest suplementacja w dawce 500 mg DHA dziennie, już od pierwszego miesiąca ciąży. Przyszła mama powinna pamiętać o tym, że na początku życia płodowego jedynym źródłem kwasu dokozaheksaenowego jest ona sama, dlatego powinna zadbać o prawidłowy poziom tego składnika w swojej diecie.

Kobieta w ciąży powinna mieć na uwadze, że wszystkie wybory dokonane w I trymestrze mogą mieć wpływ na dalszy wzrost i rozwój dziecka. Z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Właśnie teraz przyszła mama potrzebuje dodatkowych witamin i minerałów, zarówno dla siebie, jak i rozwijającego się maleństwa.

Oczywiście zrównoważona dieta może być wystarczającym ich źródłem, ale rzadko która z mam ma pewność, że jej jadłospis jest idealny. Aby każdego dnia zapewnić optymalną ilość składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, warto włączyć suplementację witaminami i mikroelementami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży - tłumaczy

dr n. med. Grzegorz Południewski.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej
Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Dr Jacek Tulimowski Ginekolog

Przeziębienie w czasie ciąży? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje i przeziębienia niż kobieta nie ciężarna? Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci