Ekspert radzi - Ginekolog

Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Dlaczego problem hemoroidów w ciąży tak często spotyka przyszłe mamy?

Okres ciąży jest czasem, w którym hemoroidy nierzadko pojawiają się po raz pierwszy w życiu kobiety. Związane jest to czynnikami hormonalnymi i mechanicznymi. Progesteron powoduje rozluźnienie mięśni gładkich, które odpowiedzialne są za pracę jelit. Dochodzi do spowolnienia perystaltyki oraz zaparć. Jednocześnie hormon ten osłabia ścianę naczyń żylnych, powodując ich zwiotczenie i rozszerzenie.

Dodatkowo pojawia się ucisk coraz większej macicy na naczynia żylne miednicy i dochodzi do zastoju krwi w powstających hemoroidach. Zdarza się również, że po raz pierwszy hemoroidy pojawiają się podczas porodu. Nie jest to patologia zagrażająca ciąży, ale bywa bardzo dokuczliwa i lubi nawracać w kolejnych ciążach. Pacjentki często skarżą się na pieczenie, ból, świąd, czasem nawet krwawienia.

Czy można zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno należy zrobić wszystko, żeby nie doprowadzać do zaparć. Dieta powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik, należy jeść warzywa i owoce oraz pić dużo płynów. Ważny też jest ruch, który pobudza jelita do pracy. Należy ograniczyć również ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej.

Hemoroidy w ciąży. Domowe sposoby łagodzenia dolegliwości

 • Przemywaj obolałe miejsca chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH (zwłaszcza po wizycie w toalecie). Można też użyć do tego naparu z kory dębu (ma działanie przeciwzapalne) lub stosować płyn do higieny intymnej wzbogacony wyciągiem z kory dębu.
 • Stosuj okłady z ciepłej torebki herbaty - tanina zawarta w herbacie hamuje krwawienie i łagodzi nieprzyjemne objawy.
 • Okłady z lodu zmniejszają obrzęk. Można też stosować specjalne nakładki, które po schłodzeniu zakłada się w okolicach odbytu. Dobrze też działa chłodna lub ciepła kąpiel.
 • Unoszenie podczas wypoczynku nóg powyżej tułowia - po kilkunastu minutach ból i swędzenie powinny być mniej uciążliwe.
 • Okład z kwaśnej wody. Będziesz potrzebowała do tego: wazeliny, altacetu, wacików lub ligniny. Po starannej toalecie dokładnie natłuść wazeliną okolice odbytu. Na wacik nałóż ok. 2 cm żelu altacet i przyłóż okład na obolałe miejsce. Zabieg ten najlepiej zastosować na noc. Załóż też dopasowaną bieliznę, która zabezpieczy kompres przed osuwaniem.

Co należy robić, jeśli hemoroidy już się pojawią?

Najważniejsze jest, by nie dopuścić do powstania obrzęku, a co za tym idzie - stanu zapalnego. Nadal należy dbać o regularne wypróżnienia, aby nie doprowadzić do zaparć. Powinno się również sięgnąć po czopki lub maści dostępne bez recepty (np. Posterisan). Jeśli obrzęk narasta, można zgłosić się do lekarza, który przepisze maść zawierającą dodatkowo steryd (działanie przeciwzapalne) lub lignokainę (działanie przeciwbólowe).

Zdarza się, że żylak osiąga wielkość śliwki i z dnia na dzień coraz bardziej boli. Należy wtedy spróbować samodzielnie odprowadzić nabrzmiały żylak do środka, poza mięsień zwieracz odbytu. Taki zabieg prowadzi do czasowego zmniejszenia obrzęku i ustąpienia dolegliwości. W ciąży zazwyczaj nie stosuje się zabiegów chirurgicznych, ponieważ po porodzie dochodzi do szybkiego ustąpienia dolegliwości i zmniejszenia hemoroidów.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Dr Jacek Tulimowski Ginekolog

Przeziębienie w czasie ciąży? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje i przeziębienia niż kobieta nie ciężarna? Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci