Ekspert radzi - Ginekolog

Ciąża a ryzyko toksoplazmozy

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Jestem w ciąży, a w domu mam kota. Zastanawiam się czy jego obecność nie zagraża maleństwu? Najbardziej oczywiście boję się toksoplazmozy.

Chorobą odzwierzęcą, która najczęściej kojarzy się z zagrożeniem dla kobiet w ciąży, jest toksoplazmoza. Wywołuje ją pierwotniak o nazwie Toksoplasma gondi.

Zakażenie nim może przebiegać bezobjawowo lub przypominać grypę. O ile zdrowy, dorosły człowiek nie ma się czego obawiać, to dla grupy osób - w tym też kobiet w ciąży, które nie przechorowały wcześniej toksoplazmozy - może faktycznie stanowić realne zagrożenie. Istnieje bowiem ryzyko przeniesienia infekcji drogą krwiopochodną za pośrednictwem łożyska do dziecka.

Szczególne niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia występuje w trzecim trymestrze ciąży (60-90 proc.). Jednak najgroźniejsze objawy daje infekcja przeniesiona w I trymestrze (10-25 proc.). Wówczas dochodzi do wykształcania się narządów i układów płodu, dlatego uszkodzenie ich może doprowadzić do poronienia lub ciężkiego uszkodzenia upośledzającego późniejsze funkcjonowanie. Szczególnie narażony jest ośrodkowy układ nerwowy, czego efektem może być: wodogłowie, małogłowie, padaczka, zapalenie siatkówki, naczyniówki a także zwapnienia śródmózgowe.

Rodzaj i nasilenie objawów wrodzonej toksoplazmozy zależy od okresu ciąży, w którym doszło do zakażenia. Na szczęście problem dotyczy mniej niż 1 proc. kobiet będących w ciąży, a ryzyko wystąpienia wad u dziecka spowodowanych toksoplazmozą jest mniejsze niż 0,1proc.

Prawidłowe planowanie, a później prowadzenie ciąży pozwala na wyeliminowanie ryzyka związanego z toksoplazmozą. Podstawą są tu badania serologiczne. Obecnie powszechnie określa się miano przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy krwi. Przeciwciała IgG świadczą o przebytej infekcji, natomiast IgM o aktywnej. W przypadku wątpliwych wyników należy oznaczyć awidność przeciwciał IgG.

Awidność, czyli trwałość wiązania przeciwciała z antygenem we wczesnym etapie zakażenia jest niska i wzrasta wraz z upływającym czasem. Oznacza to, że w przypadku wysokiej awidności mówimy o przebytej dawno infekcji, po której pozostały przetrwałe przeciwciała IgM. W takiej sytuacji można oszczędzić przyszłej mamie niepotrzebnego leczenia antybiotykami. W innych przypadkach, kiedy lekarz potwierdzi aktywną infekcję toksoplazmozową, należy niezwłocznie włączyć antybiotykoterapię. Lekiem z wyboru w leczeniu toksoplazmozy w ciąży jest spiromycyna.

Kobiety w ciąży, które nie przechorowały nigdy toksoplazmozy (ujemne przeciwciała IgG i IgM ) powinny mieć powtarzane badania serologiczne co 6 tygodni lub przynajmniej raz na trymestr. Poza tym należy unikać potencjalnych źródeł zakażenia. Wbrew powszechnej opinii koty tylko w niewielkim stopniu (10-15 proc.) są odpowiedzialne za zakażenia tą chorobą. W tym wypadku źródłem zakażenia są oocysty wydalane przez żywiciela ostatecznego czyli kota. Potencjalnie mogą występować na nieumytych warzywach lub owocach, a także w ziemi.

Z tego względu powinno się dokładnie myć warzywa i owoce, a do wszelkich prac ogrodniczych zakładać gumowe rękawiczki. Podobne środki ostrożności należy również zachować przy wymianie piasku w kuwecie kota. Najczęściej przyczyną choroby (70 proc.) jest spożywanie surowego mięsa, w którym mogą znajdować się cysty z bradyzoitami T. gondii. Dlatego należy dogotowywać mięso, a przybory kuchenne służące przygotowaniu potraw dokładnie umyć.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci