Ekspert radzi - Ginekolog

Cukrzyca a karmienie piersią - jak postępować po porodzie?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Pacjentkom chorującym na cukrzycę w ciąży powinno się zalecać karmienie dziecka piersią. Z badań naukowych wynika, że zmniejsza ono ryzyko wystąpienia otyłości i cukrzycy u kobiet, które przebyły cukrzycę ciążową.

Ponadto udowodniony jest korzystny wpływ karmienia piersią na częstotliwość występowania cukrzycy w późniejszym wieku u dzieci.

Kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową, powinny mieć po porodzie wykonany doustny test obciążenia 75 g glukozy (8-12 tygodni).

Pozwala on stwierdzić, czy gospodarka węglowodanowa powróciła do normy. Badanie to należy powtarzać raz w roku, jak również przed każdą kolejną ciążą. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w późniejszych latach życia, zaleca się również utrzymywanie prawidłowej masy ciała i regularny wysiłek fizyczny.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci