Ekspert radzi - Ginekolog

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

U większości pacjentek z cukrzycą ciążową leczenie dietą jest wystarczającą terapią. Jej skuteczność należy kontrolować za pomocą codziennych pomiarów poziomu cukru we krwi włośniczkowej (glikemii).

Podstawowym zaleceniem dietetycznym jest spożywanie większej liczby posiłków (najlepiej sześciu), w regularnych odstępach czasowych (co 3 - 3,5 godziny). Kobieta chorująca na cukrzycę w ciąży powinna spożywać trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) oraz trzy mniejsze (drugie śniadanie, podwieczorek, posiłek przed snem). Bardzo ważnym, aczkolwiek często pomijanym przez pacjentki jest posiłek spożywany przed snem. Ma on za zadanie zabezpieczyć ciężarną przed nocnym spadkiem poziomu cukru.

Pomimo skrupulatnego przestrzegania zaleceń dietetycznych u około 10 – 40% kobiet chorujących na cukrzycę ciążową, konieczne jest wdrożenie insulinoterapii. Najczęściej stosowaną metodą jest intensywna, konwencjonalna terapia podskórna, z zastosowaniem insuliny ludzkiej.

Niedocenianym i często pomijanym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest wysiłek fizyczny. Zwiększa on wrażliwość tkanek na insulinę i ułatwia utylizację glukozy. Jeśli nie ma przeciwwskazań położniczych, pacjentkom powinno się zalecać regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci