Ekspert radzi - Ginekolog

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Zdjęcie: Fotolia

Oczywiście w pierwszych miesiącach, gdy dokuczają mdłości i duża senność, rzadko która z nas myśli o seksie. Z czasem nie każda pozycja jest też dla nas komfortowa. Ale środkowe miesiące ciąży (4–7) są wręcz stworzone do tego, by oddawać się zmysłowej rozkoszy. Brzuszek nie jest jeszcze wtedy zbyt duży, a samopoczucie i poziom energii przewyższają u wielu z nas te sprzed ciąży.

Wiele kobiet przyznaje również, że w stanie błogosławionym pomaga im się przed uprawianiem miłości całkowicie zrelaksować świadomość, że... nie zajdą w kolejną ciążę. No a jeśli dodamy do tego wszystkiego świadomość, że dzięki buzującym hormonom twoje strefy erogenne reagują teraz na najlżejszy dotyk i że nareszcie czujesz się swobodnie w swoim ciele (nie możesz przecież teraz się odchudzać ani wciągać brzucha), pozostaje tylko wypróbować parę nowych miłosnych konstelacji.

UPOJNE KOŁYSANIE

Partner siada na łóżku, a ty na nim, przodem do niego, obejmując jego talię udami. To wygodna pozycja dla kobiet na początku ciąży oraz tych z małym brzuszkiem. Jeśli lubicie być blisko, uklęknij w tej konstelacji i przytul się do partnera – jeśli kochacie się na łóżku, może on opierać się o jego wezgłowie. Jeśli masz już spory brzuszek lub nie masz zbyt dobrej kondycji, mężczyzna może ci pomóc, podtrzymując twoje biodra.
Uwaga: konstelacja, która wymaga od partnerki nieco wysiłku.

Z WYGODNYM OPARCIEM

Mężczyzna klęka na podłodze lub łóżku, a ty siadasz mu na udach tyłem do niego, opierając się plecami o jego tors. W takim układzie możesz swobodnie pieścić biodra i pośladki ukochanego, z kolei on ma dostęp do twojej łechtaczki. Partner może również bez przeszkód pieścić twoje piersi, uszy i szyję. Rytm zbliżenia regulujecie oboje, a ty dodatkowo możesz zmieniać kąt stymulacji, pochylając się lub poruszając biodrami na boki.
Uwaga: tą pozycją możecie się cieszyć przez całą ciążę.

ZREZYGNUJCIE ZE WSPÓŁŻYCIA, GDY:

 • sex powoduje ból albo dyskomfort (możesz się źle poczuć dopiero po zbliżeniu)
 • w ciąży mnogiej
 • przy niewydolności cieśniowo - szyjkowej
 • ciężarna ma krwawienia
 • kobieta ma infekcję dróg rodnych

NA LENIUSZKA

Zwana też pozycją na łyżeczki, jest bardzo wygodna dla pań, które sporo przybrały na wadze oraz pod koniec trzeciego trymestru, bo nie wymaga od partnerki wysiłku. Nie lubisz głębokiej penetracji? Przytul się do partnera, wtedy będzie ona mniejsza. Zaś im bardziej pochylasz się do przodu, tym bardziej doznania stają się intensywne.
Uwaga: konstelacja dla pań, które mają dużą potrzebę bliskości.

Zdjęcie: Fotolia

ŁAGODNE ODPYCHANIE

Partner klęka przy krawędzi łóżka, a kobieta kładzie się przodem do niego na plecach (z pośladkami na granicy łóżka). W tym czasie wygodnie jej będzie opierać stopy o łydki mężczyzny lub opleść nogami jego biodra (na początku ciąży może je opierać je o klatkę piersiową kochanka).
Uwaga: można się tak kochać do momentu, gdy partnerce będzie wygodnie leżeć na plecach. Gdy jej brzuszek sporo urośnie, swobodne krążenie krwi może (choć nie musi) utrudniać ciężka macica.

SZTUKA WYBORU

Alternatywa dla pozycji na łyżeczki – w trakcie zbliżenia możecie przechodzić z jednej miłosnej konstelacji w drugą. Kobieta ma swobodę w ułożeniu górnej części ciała, może przytulać się do mężczyzny lub położyć prostopadle do niego. Ciężarna leży w tej pozycji na plecach, więc może ona nie być zbyt komfortowa pod koniec ciąży.
Uwaga: zaletą tej pozycji jest to, że partner może w niej głaskać cię prawie po całym ciele: udach, brzuchu, piersiach, ramionach.

NA SZCZYTACH WŁADZY

Zwana też pozycją na jeźdźca, jest bardzo lubiana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. W tej konstelacji od ciężarnej zależy zarówno miejsce największej stymulacji, głębokość penetracji, jak i tempo miłosnych zapasów.
Uwaga: w pierwszym trymestrze, gdy brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, możesz dodatkowo pochylić się do przodu, co zapewni stymulację łechtaczki.

Jeśli ciąża jest już zaawansowana (połowa i koniec trzeciego trymestru), warto pamiętać, że mężczyzna nie powinien w trakcie zbliżeń pieścić zbyt intensywnie twoich piersi. Mogłoby to wywołać skurcze macicy.


ODWRÓCONY JEŹDZIEC

Zapewnia stymulację tylnej ściany pochwy, co jest miłą odmianą w porównaniu z większością popularnych konstelacji. Wyobraźnię kobiety może rozpalać fakt, że partner ma w niej doskonały widok na jej pośladki. Jeśli w tej pozycji szybko się męczysz, partner może pomóc ci się poruszać – wystarczy, że przytrzyma cię za biodra albo podłoży dłonie pod twoje pośladki.
Uwaga: możesz się w tej pozycji kochać na każdym etapie ciąży.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej
Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Dr Jacek Tulimowski Ginekolog

Przeziębienie w czasie ciąży? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje i przeziębienia niż kobieta nie ciężarna? Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci