Ekspert radzi - Ginekolog

Kalendarz ciąży, czyli zmiany nie zawsze widoczne gołym okiem

Grzegorz Południowski Ginekolog

O czym warto wiedzieć, planując ciążę lub oczekując narodzin? Jakie procesy zachodzą w organizmie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert programu "Zdrowa ONA" dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik

Ciąża trwa zazwyczaj od 262 do 264 dni, choć my lekarze liczymy ją od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która pojawiła się przed zapłodnieniem. Właśnie dlatego okres ciąży się nieco przedłuża i według tego obliczenia trwa ona 10 miesięcy księżycowych, czyli 280 dni. Oczywiście każda kobieta inaczej przeżywa ciążę, dlatego może trwać ona trochę krócej lub dłużej. Termin porodu również jest przybliżony i szacuje się go na 38.-41. tydzień ciąży.

Pierwszy trymestr

kobieta w ciąży u lekarza

Wygląd kobiety a płeć dziecka

Wiele osób wciąż uważa, że wygląd kobiety mówi o tym, jakiej płci jest dziecko. Według tego mitu kobiety, których cera promienieje w czasie ciąży, urodzą chłopca, a te, które mają problemy ze skórką np. w postaci trądziku, najpewniej urodzą dziewczynkę.

Inaczej mówiąc panuje przekonanie, że córka obiera matce urodę. Muszę przyznać, że nie ma to nic wspólnego z prawdą, a czasem nawet badanie USG nie daje 100-procentowej pewności co do płci dziecka. 

Zwykle kobieta o ciąży dowiaduje się dopiero za sprawą spóźniającej się miesiączki. Większość testów ciążowych o pozytywnym wyniku informuje po 14 dniach od zapłodnienia. Podobnie badanie krwi, które wykrywa obecności hormonu betahCG.

Objawy w postaci nudności, senności, bólów w podbrzuszu i problemów z częstym oddawaniem moczu pojawiają się około 6. tygodnia od zapłodnienia i mogą trwać do końca pierwszego trymestru.

Za ich powstanie odpowiada wspomniany wcześniej hormon hCG, który wytwarzany jest od momentu zagnieżdżenia się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Co dzieje się w tym czasie z zapłodnioną komórką jajową?

 • Rozwija się układ nerwowy i powstaje cewa nerwowa, z której rozwinie się rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe, potem pojawiają się zaczątki mózgu.

 • Formują się wszystkie główne narządy dziecka, oczy, kończyny, ostatecznie kształtują się też naczynia krwionośne i serce.

 • Ciało płodu wyprostowuje się, pojawiają się błony między palcami stóp i dłoni, które pod koniec trymestru zanikają.

 • Pod koniec trzeciego miesiąca płód waży około 30 g i mierzy około 7,5 cm.

Ponieważ niektóre wady rozwojowe płodu powstają właśnie w pierwszych tygodniach ciąży, warto już wcześniej podjąć działania "na wszelki wypadek", aby im zapobiec. Do wspomnianych uszkodzeń należy wada cewy nerwowej, która powstaje w wyniku niedoboru kwasu foliowego. Jest to jedna z tych witamin, której nie można przedawkować, więc nawet nie planując określonego terminu na zajście w ciąże, warto ją przyjmować.

Drugi trymestr

Drugi trymestr to czas, w którym mija zagrożenie poronieniem. Czym się charakteryzuje?

 • Mijają poranne mdłości i senność, a czas ten nazywa się nawet miesiącem miodowym ciąży, ponieważ większość kobiet czuje się bardzo dobrze i promienieje.

 • Dziecko się porusza, ale odczuwać to będzie można dopiero po 16., a nawet po 20. tygodniu ciąży. W tym czasie intensywnie rozwija się układ nerwowy, a pod koniec 6. miesiąca reaguje już na dźwięki, dotyk przez brzuch i ma swoje okresy aktywności.

 • W 12.-13. tygodniu można wykryć na USG nieprawidłowości w budowie płodu, a nawet niektóre wady genetyczne (należy wykonać test PAPPA).

W drugim trymestrze może też towarzyszyć tak zwany katar ciążowy, za którego pojawienie się odpowiada hormon ciążowy. W nosie pojawia się wówczas więcej wydzieliny, puchną błony śluzowe. To zupełnie normalny objaw ciąży.

Trzeci trymestr

Ostatnie trzy miesiące ciąży to okres, w którym dziecko ostatecznie przygotowuje się do przyjścia na świat.

 • Płód rozwija się bardzo szybko, osiąga długość 25-30 cm i waży prawie 2 kg, by na końcu ostatniego trymestru ważyć nawet 3-4 kg i osiągnąć długość ok. 50 cm.

 • Dziecko otwiera oczy, ssie palec, połyka wody płodowe, ruchy są dobrze odczuwalne.

 • Brzuch kobiety znacznie się powiększa, bo dziecko zajmuje coraz więcej miejsca. Ważne, by w tym czasie dbać o kręgosłup oraz często opuchnięte nogi i stopy.

 • Dziecko ma budowę typową dla noworodka: dużą głowę i mniejszy tułów. Około 36. tygodnia przyjmuje położenie wzdłuż osi macicy, a na dole jest jego głowa. Taka pozycja jest prawidłowa do porodu.


      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Sztuka kochania. Czy w ciąży można uprawiać seks bez obaw?

dr n.med. Grzegorz Mrugacz Ginekolog

To zasługa ciążowych hormonów, że właśnie teraz uprawianie miłości może ci sprawiać wielką przyjemność. Nie martw się o maluszka – otoczony wodami płodowymi jest bezpieczny.

Czytaj dalej
Suplementacja w I trymestrze ciąży - dlaczego jest tak ważna?

Grzegorz Południowski Ginekolog

Pierwszy trymestr to najważniejsze tygodnie ciąży i rozwoju płodu. To właśnie wtedy zaczyna tworzyć się łożysko, bić serduszko maluszka - oznaka nowego życia. Wtedy też powstają i zaczynają działać wszystkie jego narządy. Odpowiednia, wzbogacona witaminami i składnikami mineralnymi dieta stanowi klucz do zdrowia maluszka. O tym, jakie suplementy powinny zagościć w apteczce przyszłej mamy, opowiada dr Grzegorz Południewski, ekspert programu "Zdrowa ONA".

Czytaj dalej
Hemoroidy w ciąży. Jak zapobiec powstaniu żylaków odbytu w ciąży?

dr n. med. Joanna Jacko Ginekolog

Hemoroidy to choroba naczyń żylnych odbytu, zwana inaczej żylakami odbytu lub guzkami krwawniczymi. Najczęściej pojawia się u osób mających tendencje do powstawania żylaków. Jednak istnieją też czynniki sprzyjające pojawianiu się tego typu dolegliwości, jak np. złe nawyki żywieniowe doprowadzające do zaparć czy siedzący tryb życia.

Czytaj dalej
Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Dr Jacek Tulimowski Ginekolog

Przeziębienie w czasie ciąży? Czy kobieta w ciąży jest bardziej narażona na infekcje i przeziębienia niż kobieta nie ciężarna? Czy przeziębienie w ciąży może być niebezpieczne?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci