Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Bądź świadoma - przebadaj się!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wiosnę inwestujemy w nowe buty, płaszcz... a zazwyczaj zapominamy o najważniejszym: naszym zdrowiu. Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta?

Współczesna kobieta to prawdziwa supermenka. Z powodzeniem łączy pracę zawodową z życiem rodzinnym, a w międzyczasie znajduje czas na spotkania towarzyskie i hobby. Jednak często zapomina o najważniejszym - swoim zdrowiu. Do lekarza chodzi tylko wtedy, kiedy to konieczne. Jednak każda z nas powinna znaleźć czas w swoim kalendarzu na badania profilaktyczne.

Wywiad to podstawa

świadoma kobieta

Właściwa profilaktyka to nie tylko badania. Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie. Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa.

Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz szczepienia ochronne.

Jak się często badać?

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych, to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, aby sprawdzić ciśnienie tętnicze.

Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co dwa-trzy lata, a cholesterol sprawdzać co pięć lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Do ginekologa raz w roku

Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku - zwłaszcza po 35. roku życia. Cytologię powinniśmy wykonywać co rok-trzy lata, w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości.

Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie.Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii.

Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co dwa lata od 50. roku życia, w niektórych przypadkach od 40. urodzin. Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika, to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.

Podaruj sobie zdrowie

Dzięki szerokiemu zakresowi badań laboratoryjnych i USG zyskujemy możliwość wczesnego wykrycia wielu schorzeń, w tym: chorób serca, krwi, tarczycy, nowotworów (m.in. raka piersi, szyjki macicy, trzustki, wątroby) oraz wielu innych nieprawidłowości zdrowotnych. Wczesna diagnostyka pozwala na pełne wyleczenie wielu schorzeń.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla rodziców szczególnie istotne staje się odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak, jakie są przyczyny powstawania ubytków oraz, że zęby mogą się nimi nawzajem "zarazić". Z kolei niewiedza połączona z błędami w dbaniu o zdrowie zębów skutkuje tym, że aż 83% dzieci w wieku od 8 do 12 lat miało już leczone ubytki. ¹ Co radzi ekspert, by jak najlepiej zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy teraz i w przyszłości?

Czytaj dalej
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

Agnieszka Białecka - Rutkowska Ekspert branżowy

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki - brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do dbania o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów bez rodziców?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Kolonie, obozy sportowe i inne formy wyjazdów bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to też wielu codziennych czynności, w tym samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%1 pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak nie zawsze można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najlepsze wsparcie w tym zakresie - nie tylko na czas wakacyjnych eskapad.

Czytaj dalej
Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

Kamila Wasiluk Ekspert branżowy

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból - to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi, że nie warto przejmować się zębami mlecznymi, skoro i tak wypadną. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, przestrzega przed takim podejściem. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji w dorosłym życiu - stłoczeń zębowych czy różnego rodzaju wad zgryzu.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Agnieszka Motyl

   

   kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover, www.medicover.pl
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.