Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Bądź świadoma - przebadaj się!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wiosnę inwestujemy w nowe buty, płaszcz... a zazwyczaj zapominamy o najważniejszym: naszym zdrowiu. Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta?

Współczesna kobieta to prawdziwa supermenka. Z powodzeniem łączy pracę zawodową z życiem rodzinnym, a w międzyczasie znajduje czas na spotkania towarzyskie i hobby. Jednak często zapomina o najważniejszym - swoim zdrowiu. Do lekarza chodzi tylko wtedy, kiedy to konieczne. Jednak każda z nas powinna znaleźć czas w swoim kalendarzu na badania profilaktyczne.

Wywiad to podstawa

świadoma kobieta

Właściwa profilaktyka to nie tylko badania. Profilaktyka zaczyna się już od dokładnego wywiadu, który uwzględnia choroby przewlekłe i nowotworowe występujące w rodzinie. Następnie rzetelne badanie fizykalne, w tym pomiary ciśnienia tętniczego, wskaźnika masy ciała i obwodu pasa.

Wywiad i badanie fizykalne umożliwiają identyfikację czynników ryzyka indywidualnego i rozszerzenie zakresu badań przesiewowych ponad standard zalecany według wieku i płci. Profilaktyka to również szeroko rozumiane poradnictwo, edukacja zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia oraz szczepienia ochronne.

Jak się często badać?

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było chorób nowotworowych, to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata, jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, aby sprawdzić ciśnienie tętnicze.

Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co dwa-trzy lata, a cholesterol sprawdzać co pięć lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Do ginekologa raz w roku

Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku - zwłaszcza po 35. roku życia. Cytologię powinniśmy wykonywać co rok-trzy lata, w zależności od zaleceń lekarza. A jak często badać piersi? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości.

Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie.Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii.

Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co dwa lata od 50. roku życia, w niektórych przypadkach od 40. urodzin. Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika, to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa. Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich początku oraz częstszym wykonywaniu.

Podaruj sobie zdrowie

Dzięki szerokiemu zakresowi badań laboratoryjnych i USG zyskujemy możliwość wczesnego wykrycia wielu schorzeń, w tym: chorób serca, krwi, tarczycy, nowotworów (m.in. raka piersi, szyjki macicy, trzustki, wątroby) oraz wielu innych nieprawidłowości zdrowotnych. Wczesna diagnostyka pozwala na pełne wyleczenie wielu schorzeń.      

Pozostałe pytania

Uwaga na kleszcze!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wakacjach w lesie lub nad wodą trudno uniknąć kontaktu z kleszczami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Jak usunąć kleszcza i jak postępować w przypadku ukąszenia? Czy i kiedy warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu? Odpowiadają: lek. med. Agnieszka Motyl - specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii oraz Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

Czytaj dalej
Ostrożnie ze słońcem

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uruchamia produkcję witaminy D i endorfin (czyli hormonów szczęścia). Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co naprawdę dzieje się w nim pod wpływem słońca?

Czytaj dalej
Skóra wrażliwa i alergiczna

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Takie typy cery - a ma je współcześnie coraz więcej kobiet - wymagają troskliwej, codziennej pielęgnacji. Radzimy, co robić, aby i „podleczyć” skórę, i dobrze wyglądać.

Czytaj dalej
Uzdrawiająca moc masażu

mgr Marlena Ochnio Ekspert branżowy

Jak masować dzieci, aby pomóc im się prawidłowo rozwijać? Kiedy z masażu zrezygnować? Na te i inne pytania odpowiada wykwalifikowana fizjoterapeutka Marlena Ochnio.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Agnieszka Motyl

   

   kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover, www.medicover.pl
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja