Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Co warto wiedzieć przed zakupem monitora ruchu?

Tomasz Magiera Ekspert branżowy

Monitor ruchu warto mieć, nawet jeśli dziecko jest całkowicie zdrowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję o kupieniu takiego urządzenia, warto poznać podstawowe zasady jego działania i dostępne funkcje oraz przyjrzeć się różnym typom monitorów.

Monitor oddechu z nianią elektroniczną AC 401
Monitor ruchu z nianią AC 401

Monitor ruchu to urządzenie, które za pomocą czujnika lub czujników wykrywa każdy nawet najdelikatniejszy ruch, także ruch śpiącego dziecka. W przypadku braku ruchu, po 20 sekundach monitor uruchamia alarm. Urządzenia te pozwalają odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne zagrożenie i podnoszą komfort opieki nad dzieckiem. A jeśli wybierzemy odpowiedni model, monitor może mieć znacznie szersze zastosowanie.

Niełatwo wybrać dobry i odpowiedni dla siebie model. Zanim zdecydujemy się na zakup, dowiedzmy się, co powinniśmy wziąć pod uwagę.

Jak działa monitor ruchu?

Monitor ruchu to urządzenie, które wykrywa każde poruszenie dziecka. Może stwierdzić brak ruchu niemowlaka i zaalarmować rodzica o tym. Tak naprawdę monitor nie kontroluje samego oddechu, lecz rejestruje ruch.

Wszystkie dostępne obecnie na rynku monitory działają według jednej wspólnej zasady - za pomocą wewnętrznego lub zewnętrznego czujnika (czujników) monitorują ruch. Jeśli nie wykryją ruchu, uruchamiają alarm. Większość urządzeń emituje dźwiękowy sygnał ostrzegawczy lub wibruje po 15 sekundach braku ruchu, a alarm właściwy włącza się po 20 sekundach.

W sklepach możemy spotkać dwa typy urządzeń:

 • Monitory tradycyjne wykorzystują płytki sensoryczne, umieszczane najczęściej na dnie łóżeczka, pod materacem. Czujniki w płytkach przesyłają sygnał do niezależnego odbiornika, który znajduje się poza zasięgiem dziecka.
 • Monitory zminiaturyzowane to niewielkie urządzenia z wbudowanym czujnikiem i odbiornikiem, mocowane do pieluszki dziecka.
Monitor oddechu AC 300
Monitor ruchu AC 300

Czy dla pracy monitora ruchu warunki zewnętrzne są ważne?

Urządzenia te reagują na ruch, więc dla ich prawidłowego działania należy wyeliminować wszelkie wstrząsy lub drgania pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Żadnego z monitorów ruchu nie można skutecznie używać w poruszającym się samochodzie, kołysce czy wózku spacerowym ani podczas drzemki dziecka na kolanach opiekuna. Każde zewnętrzne drgania powodują, że urządzenie nadal rejestruje ruch i nie jest w stanie prawidłowo zareagować, jeśli pojawi się problem.

Gdzie używamy monitorów ruchu?

Wybierając monitor zastanówmy się, gdzie nasze dziecko śpi najczęściej? Czy w swoim łóżeczku, czy ma kilka dostosowanych do snu miejsc? To pozwoli nam ocenić, jak często będziemy zmuszeni do przenoszenia monitora i montażu. W wypadku monitorów tradycyjnych montaż jest raczej jednorazowy, urządzenie stoi w jednym miejscu (choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je przenosić), a dziecko nie ma z nim kontaktu. Jeśli monitory te są wyposażone w funkcję niani elektronicznej lub wideo, trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę dostęp do zasilania elektrycznego. Modele zminiaturyzowane łatwiej przenieść, ale trzeba je montować każdorazowo (np. po zmianie pieluszki).

Kto słyszy alarm monitora ruchu?

Większość urządzeń emituje trzy rodzaje alarmu: wizualny, dźwiękowy i wibracyjny. W bardziej zaawansowanych modelach monitorów tradycyjnych odbiornik jest niezależnym urządzeniem, dlatego rodzic może zawsze mieć go przy sobie. W urządzeniach przenośnych alarm włącza się bezpośrednio przy śpiącym dziecku. Warto zwrócić uwagę na poziom dźwięku - niewykluczone, że zbyt głośny alarm przestraszy malucha. Z drugiej jednak strony rodzic może nie usłyszeć cichego sygnału, zwłaszcza jeśli urządzenie przykryto kołderką.

Czy wszystkie alarmy monitora ruchu są uzasadnione?

W obydwu typach urządzeń przy nieprawidłowym montażu mogą się pojawić fałszywe alarmy. Niekiedy w momencie uruchomienia alarmu dźwięk lub wibracje powodują wybudzenie się dziecka, a tym samym przywrócenie ruchu. Gdy rodzic podchodzi do łóżeczka, nie zauważa nic niepokojącego.

Oczywiście mogą się zdarzyć nieuzasadnione alarmy. Urządzenia z czujnikami sensorycznymi umieszczanymi pod materacem włączą alarm, gdy łóżeczko, w którym zamontowano monitor ruchu, jest na tyle duże, że umożliwia przesunięcie się dziecka poza zasięg płytek. Bywa też, że nieprawidłowo ułożony materac nie ma kontaktu z płytkami.

W monitorach przenośnych fałszywy alarm włączy się np. wtedy, kiedy pieluszka została nieprawidłowo zapięta albo się poluzowała i monitor stracił kontakt z brzuszkiem malucha. Korzystając z takich urządzeń należy liczyć się również z tym, że niespokojnie śpiące niemowlę nieświadomie je przesunie. Kilkumiesięczne dziecko może też potraktować monitor ruchu jak zabawkę i samodzielnie usunąć go z pieluszki.

Czy potrzebujemy dodatkowych funkcji?

Takie urządzenie to znaczny wydatek finansowy, dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, które można wykorzystać w opiece nad dzieckiem. Niektóre modele monitorów tradycyjnych często łączą w sobie funkcje monitora ruchu, elektronicznej niani, a nawet niani wideo. Mają też dostępne takie opcje, jak termometr z informacją o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze, czasomierz (np. do pomiaru długości snu dziecka) czy lampkę nocną.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Vitaminum A+E Extra Plus. OptiMusss.

Grzegorz Demski Ekspert branżowy

Witaminy są to egzogenne (zewnątrzustrojowe) substancje, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Większość z nich działa jako koenzymy. Jedynie wit. E i C działają jako przeciwutleniacze (antyoksydanty). Organizm człowieka sam nie wytwarza witamin, muszą więc być one dostarczone z pożywieniem.

Czytaj dalej
Uwaga na kleszcze!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wakacjach w lesie lub nad wodą trudno uniknąć kontaktu z kleszczami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Jak usunąć kleszcza i jak postępować w przypadku ukąszenia? Czy i kiedy warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu? Odpowiadają: lek. med. Agnieszka Motyl - specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii oraz Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

Czytaj dalej
Ostrożnie ze słońcem

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uruchamia produkcję witaminy D i endorfin (czyli hormonów szczęścia). Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co naprawdę dzieje się w nim pod wpływem słońca?

Czytaj dalej
Skóra wrażliwa i alergiczna

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Takie typy cery - a ma je współcześnie coraz więcej kobiet - wymagają troskliwej, codziennej pielęgnacji. Radzimy, co robić, aby i „podleczyć” skórę, i dobrze wyglądać.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Tomasz Magiera

   

  Konsultant techniczny Angelcare w Polsce, www.angelcare.pl
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90