Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Wybieramy sanki dla dziecka - bezpieczeństwo i komfort

Magdalena Kordaszewska Ekspert branżowy

Sanki dla dziecka powinny być nie tylko kolorowe i funkcjonalne, ale też bezpieczne. Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę!

Sanki dla dziecka - bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jedynie odpowiednia budowa sanek może zapewnić naszemu dziecku pełne bezpieczeństwo. Decydujmy się na modele stabilne i wytrzymałe, posiadające odpowiednie certyfikaty i wykonane z dobrej jakości surowców. W przypadku małych dzieci korzystajmy ze specjalnego siedziska lub mocno zabudowanego oparcia, używajmy też pasów bezpieczeństwa. Warto zdecydować się na modele z zaokrąglonymi kantami, które w razie ewentualnego przewrócenia się pojazdu zminimalizują ryzyko powstania obrażeń.

Szukając sanek dla przedszkolaków, uważajmy zwłaszcza na deski i talerze zjazdowe. Aby jazda na nich nie była groźna, muszą posiadać odpowiednio grube dno oraz wygodny uchwyt, pozwalający utrzymać odpowiednią pozycję.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zwiększają także hamulce, pojawiające się najczęściej w plastikowych modelach czy nartosankach. Mają one zwykle postać dźwigni ręcznej bądź bocznych uchwytów. W przypadku szybko jeżdżących pojazdów, zwłaszcza nartosanek, ślizgaczy, desek i talerzy zjazdowych, warto założyć dziecku kask.

Aby jazda na sankach była komfortowa

Wybierając sanki dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka praktycznych kwestii - dzięki temu będziemy mieli pewność, że maluchowi jest wygodnie. Zadbajmy zatem o to, aby oparcie było właściwie wyprofilowane, a siedzisko wyłożone materiałem chroniącym od zimna. Często w komplecie z sankami dla najmłodszych możemy dostać też śpiworek, również przypinany pasami. Sprawdźmy, czy można łatwo go wyprać oraz czy jest odporny na mróz i wilgoć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając sanki dla dziecka? Na pewno nie zaszkodzi, jeśli sanki będą miały podpórkę na nogi, troczki do mocowania rękawiczek bądź innych akcesoriów, czy też dodatkowe uchwyty. Zadbajmy też o swoją własną wygodę! Dobrze przymocowany sznurek, taśma, czy prowadnica z regulowaną wysokością to gwarancja przyjemnego prowadzenia pojazdu z naszym maluchem. Dla miłośników praktycznych rozwiązań dobrym rozwiązaniem będą nowoczesne, składane sanki.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla rodziców szczególnie istotne staje się odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak, jakie są przyczyny powstawania ubytków oraz, że zęby mogą się nimi nawzajem "zarazić". Z kolei niewiedza połączona z błędami w dbaniu o zdrowie zębów skutkuje tym, że aż 83% dzieci w wieku od 8 do 12 lat miało już leczone ubytki. ¹ Co radzi ekspert, by jak najlepiej zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy teraz i w przyszłości?

Czytaj dalej
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

Agnieszka Białecka - Rutkowska Ekspert branżowy

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki - brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do dbania o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów bez rodziców?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Kolonie, obozy sportowe i inne formy wyjazdów bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to też wielu codziennych czynności, w tym samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%1 pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak nie zawsze można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najlepsze wsparcie w tym zakresie - nie tylko na czas wakacyjnych eskapad.

Czytaj dalej
Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

Kamila Wasiluk Ekspert branżowy

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból - to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi, że nie warto przejmować się zębami mlecznymi, skoro i tak wypadną. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, przestrzega przed takim podejściem. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji w dorosłym życiu - stłoczeń zębowych czy różnego rodzaju wad zgryzu.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
 • Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.