Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na stoku

Adam Marasek Ekspert branżowy

W uprawianie narciarstwa czy snowboardu wpisane jest ryzyko wypadku. Wiele poważnych kontuzji spotyka również najmłodszych sportowców. Adam Marasek z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem podpowiada rodzicom, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na stoku i tym samym zminimalizować ryzyko wypadku.

Bezpieczeństwo na stoku a przygotowanie fizyczne

Przede wszystkim zadbaj o ogólną sprawność fizyczną swojego dziecka. Sprzyjają temu wszelkie formy ruchu, np. jazda na rowerze, bieganie (nie musi to być maraton), pływanie czy gra w piłkę - warto o tym pamiętać w ciągu całego roku, a nie miesiąc przed pojawieniem się na stoku. Jeżeli młody człowiek jest mało aktywny fizycznie, gros czasu spędza przed komputerem, to ryzyko wypadku podczas uprawiania narciarstwa znacznie wzrasta!

Dopasowanie odpowiedniego sprzętu

Stosowna do wieku długość nart czy deski, właściwy rozmiar butów, odpowiednio ustawione wiązania, bezwzględnie kask na głowie (to ustawowy obowiązek dla dzieci do 16. roku życia) i gogle, a także zapewniający komfort cieplny i nie krępujący ruchów ubiór - wszystko to znacznie ułatwi prawidłową jazdę i zapewni podstawową ochronę.

Wybór bezpiecznej trasy

Mierz siły na zamiary, czyli dobieraj trasy - ich trudność i długość - do umiejętności narciarskich swojego dziecka oraz do warunków, jakie panują w rejonie, gdzie zamierzacie jeździć.

Profesjonalna pomoc w nauce

Gdy twoje dziecko po raz pierwszy zaczyna jeździć na nartach czy snowboardzie, najlepszym sposobem na to, by w miarę szybko nauczyło się podstaw właściwej techniki, jest skorzystanie z usług instruktora. Ważne jednak, by sprawdzić, czy taka osoba ma ku temu formalne uprawnienia. Przy większości stacji narciarskich mieszczą się szkoły narciarskie.

Polecam takie, które posiadają certyfikat Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN (SITN-PZN). Czuwają one nad tym, by osoby pracujące w certyfikowanych szkołach miały odpowiednie uprawnienia i przede wszystkim umiejętności.

Narciarskie BHP

Jeżeli to wy wprowadzacie dziecko w narciarski świat, oprócz nauczenia techniki jazdy należy zapoznać młodego sportowca z zasadami bezpiecznego zachowania się na stoku oraz zwrócić mu uwagę, jak ważne jest przestrzeganie regulaminu danej stacji narciarskiej.

Bezpieczna jazda z dzieckiem

Gdy jeździcie ze swoją kilkuletnią pociechą na nartach czy snowboardzie, pamiętajcie o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania do jadących w pobliżu narciarzy. Powinniście znajdować się powyżej dziecka, tak, by swoją osobą chronić przed ewentualnym najechaniem przez innego narciarza.

Snowparki tylko dla zaawansowanych!

Do dużej liczby wypadków (w tym z udziałem dzieci) dochodzi w snowparkach. Młodych narciarzy bardzo cieszą skoki na skoczniach, jazda po poręczach czy pokonywanie innych przeszkód. Należy pamiętać, że do korzystania z urządzeń snowparków trzeba być odpowiednio przygotowanym, czyli posiadać już dobrą technikę narciarską i być wygimnastykowanym. Z reguły samodzielnie korzystać ze snowparków mogą osoby powyżej 16. roku życia. Młodsi mogą tam jeździć tylko pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy ponoszą za swoich podopiecznych pełną odpowiedzialność.

Przestrzeganie zasad ostrożności nie tylko podczas ferii zimowych to podstawa bezpieczeństwa na stoku!      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Piękna mama - beauty poradnik medycyny estetycznej

Radosław Rzepnikowski Ekspert branżowy

Przeglądasz się w lustrze i zastanawiasz się, gdzie jest ta piękna dziewczyna sprzed ciąży? Czas po porodzie, to idealny moment aby zadbać o własne ciało. Dodatkowe kilogramy, rozstępy, utrata jędrności skóry, blizny po cesarskim cięciu…martwisz się, że po ciąży Twoje ciało zmieniło się nie do poznania. Nie akceptujesz swojej sylwetki, a obcisłe stroje zostały głęboko w szafie. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - śladów po ciąży można się pozbyć - skutecznie, bezinwazyjnie i bezpiecznie!

Czytaj dalej
Kleszcze - jak skutecznie chronić siebie i swoich najbliższych?

Izabela Fengler Ekspert branżowy

Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny - ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty - odpowiada lek. med. Izabela Fengler, pediatra w Centrum Medycznym Damiana.

Czytaj dalej
Vitaminum A+E Extra Plus. OptiMusss.

Grzegorz Demski Ekspert branżowy

Witaminy są to egzogenne (zewnątrzustrojowe) substancje, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Większość z nich działa jako koenzymy. Jedynie wit. E i C działają jako przeciwutleniacze (antyoksydanty). Organizm człowieka sam nie wytwarza witamin, muszą więc być one dostarczone z pożywieniem.

Czytaj dalej
Uwaga na kleszcze!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wakacjach w lesie lub nad wodą trudno uniknąć kontaktu z kleszczami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Jak usunąć kleszcza i jak postępować w przypadku ukąszenia? Czy i kiedy warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu? Odpowiadają: lek. med. Agnieszka Motyl - specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii oraz Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
  Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
 • Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
  Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
 • Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.