Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Plamy ciążowe a pielęgnacja

Ewa Kamińska Ekspert branżowy

Zwiększone wydzielanie estrogenów i hormonu pobudzającego melanocyty (MSH) oraz zmiana odczynowości komórek barwnikowych sprawiają, że w ciąży zwiększa się pigmentacja skóry, co prowadzi do ciążowych plam i przebarwień (chloasma, melasma, ostuda), powstających pod wpływem promieniowania UV.

Istnieje także hipoteza, że przyczyną plam ciążowych może też być niedobór kwasu foliowego. Przebarwienia te są widoczne głównie na twarzy, ale mogą także powstawać w innych miejscach ciała poddanych działaniu słońca.

Tymczasowemu przebarwieniu w ciąży ulegają też znamiona na skórze, brodawki piersi, linia pośrodku skóry brzucha (tzw. kresa czarna). Dotyczą one ok. 70% kobiet w ciąży. Plamy ciążowe są bardzo trwałe w czasie całego okresu ciąży, jednak zazwyczaj ustępują w ciągu 3 miesięcy po porodzie.

Jak zapobiegać? Ze względu na ryzyko wystąpienia ciążowych plam pigmentacyjnych na twarzy i ciele, kobiety począwszy od 2. miesiąca ciąży powinny unikać opalania oraz zdecydowanie zapomnieć o solarium. Wychodząc z domu należy zabezpieczać odkrytą skórę przed słońcem, smarując ją kremem lub mleczkiem z filtrami.

Najlepsze zabezpieczenie daje preparat chroniący przed UVB i UVA, zawierający zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne - o współczynniku ochrony przed UVB (SPF) wynoszącym 15-30. W przypadku jasnej karnacji lub skóry wrażliwej zaleca się wyższe filtry - SPF 50. Należy unikać przebywania na słońcu w czasie największego nasłonecznienia, tj. w godzinach 11-17.

Jeśli przyszła mama koniecznie chce, żeby jej skóra w tym okresie wyglądała na opaloną, może stosować samoopalacze. Za bezpieczne uważa się produkty zawierające dihydroksyaceton (DHA), gdyż daje on opaleniznę w wyniku reakcji z aminokwasami skóry, co oznacza, że nie przenika do krążenia, ponieważ jest wiązany w skórze. Nie stanowi więc zagrożenia dla ciąży i dziecka, tym bardziej że DHA jest uważany za związek bezpieczny w stosowaniu.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Vitaminum A+E Extra Plus. OptiMusss.

Grzegorz Demski Ekspert branżowy

Witaminy są to egzogenne (zewnątrzustrojowe) substancje, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Większość z nich działa jako koenzymy. Jedynie wit. E i C działają jako przeciwutleniacze (antyoksydanty). Organizm człowieka sam nie wytwarza witamin, muszą więc być one dostarczone z pożywieniem.

Czytaj dalej
Uwaga na kleszcze!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wakacjach w lesie lub nad wodą trudno uniknąć kontaktu z kleszczami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Jak usunąć kleszcza i jak postępować w przypadku ukąszenia? Czy i kiedy warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu? Odpowiadają: lek. med. Agnieszka Motyl - specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii oraz Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

Czytaj dalej
Ostrożnie ze słońcem

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uruchamia produkcję witaminy D i endorfin (czyli hormonów szczęścia). Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co naprawdę dzieje się w nim pod wpływem słońca?

Czytaj dalej
Skóra wrażliwa i alergiczna

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Takie typy cery - a ma je współcześnie coraz więcej kobiet - wymagają troskliwej, codziennej pielęgnacji. Radzimy, co robić, aby i „podleczyć” skórę, i dobrze wyglądać.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
  Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
 • Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90