Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Plamy ciążowe a pielęgnacja

Ewa Kamińska Ekspert branżowy

Zwiększone wydzielanie estrogenów i hormonu pobudzającego melanocyty (MSH) oraz zmiana odczynowości komórek barwnikowych sprawiają, że w ciąży zwiększa się pigmentacja skóry, co prowadzi do ciążowych plam i przebarwień (chloasma, melasma, ostuda), powstających pod wpływem promieniowania UV.

Istnieje także hipoteza, że przyczyną plam ciążowych może też być niedobór kwasu foliowego. Przebarwienia te są widoczne głównie na twarzy, ale mogą także powstawać w innych miejscach ciała poddanych działaniu słońca.

Tymczasowemu przebarwieniu w ciąży ulegają też znamiona na skórze, brodawki piersi, linia pośrodku skóry brzucha (tzw. kresa czarna). Dotyczą one ok. 70% kobiet w ciąży. Plamy ciążowe są bardzo trwałe w czasie całego okresu ciąży, jednak zazwyczaj ustępują w ciągu 3 miesięcy po porodzie.

Jak zapobiegać? Ze względu na ryzyko wystąpienia ciążowych plam pigmentacyjnych na twarzy i ciele, kobiety począwszy od 2. miesiąca ciąży powinny unikać opalania oraz zdecydowanie zapomnieć o solarium. Wychodząc z domu należy zabezpieczać odkrytą skórę przed słońcem, smarując ją kremem lub mleczkiem z filtrami.

Najlepsze zabezpieczenie daje preparat chroniący przed UVB i UVA, zawierający zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne - o współczynniku ochrony przed UVB (SPF) wynoszącym 15-30. W przypadku jasnej karnacji lub skóry wrażliwej zaleca się wyższe filtry - SPF 50. Należy unikać przebywania na słońcu w czasie największego nasłonecznienia, tj. w godzinach 11-17.

Jeśli przyszła mama koniecznie chce, żeby jej skóra w tym okresie wyglądała na opaloną, może stosować samoopalacze. Za bezpieczne uważa się produkty zawierające dihydroksyaceton (DHA), gdyż daje on opaleniznę w wyniku reakcji z aminokwasami skóry, co oznacza, że nie przenika do krążenia, ponieważ jest wiązany w skórze. Nie stanowi więc zagrożenia dla ciąży i dziecka, tym bardziej że DHA jest uważany za związek bezpieczny w stosowaniu.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla rodziców szczególnie istotne staje się odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak, jakie są przyczyny powstawania ubytków oraz, że zęby mogą się nimi nawzajem "zarazić". Z kolei niewiedza połączona z błędami w dbaniu o zdrowie zębów skutkuje tym, że aż 83% dzieci w wieku od 8 do 12 lat miało już leczone ubytki. ¹ Co radzi ekspert, by jak najlepiej zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy teraz i w przyszłości?

Czytaj dalej
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

Agnieszka Białecka - Rutkowska Ekspert branżowy

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki - brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do dbania o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów bez rodziców?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Kolonie, obozy sportowe i inne formy wyjazdów bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to też wielu codziennych czynności, w tym samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%1 pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak nie zawsze można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najlepsze wsparcie w tym zakresie - nie tylko na czas wakacyjnych eskapad.

Czytaj dalej
Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

Kamila Wasiluk Ekspert branżowy

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból - to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi, że nie warto przejmować się zębami mlecznymi, skoro i tak wypadną. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, przestrzega przed takim podejściem. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji w dorosłym życiu - stłoczeń zębowych czy różnego rodzaju wad zgryzu.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
  Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
 • Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.