Jazda na rowerze, jak każda czynna forma ruchu, niesie ze sobą ryzyko różnych wypadków i urazów.
Do najczęstszych skutków wypadków rowerowych należą otarcia i zadrapania. Niezbędne jest wtedy przemycie i dezynfekcja rany wodą utlenioną, która dostępna jest w aptekach również w wygodnej formie żelu. W łagodniejszych urazach skóry powinno to wystarczyć, jednak w przypadku poważniejszych obrażeń powinniśmy dodatkowo zastosować jałową gazę i bandaż.
Pamiętajmy, by podczas zabezpieczania rany (już po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu) nie dotykać jej. Nie wolno też samodzielnie usuwać ciał obcych tkwiących w ranie, np. żwiru czy piasku. Natomiast przy stłuczeniach stosujemy chłodzący spray, maść lub lodowe okłady, które zadziałają przeciwobrzękowo i łagodzą ból. Stosując lód pamiętajmy jednak, że nie może on bezpośrednio dotykać skóry.
W przypadku skręceń lub złamań, które też mogą być skutkami wypadków rowerowych, musimy jak najszybciej oddać poszkodowanego opiece lekarskiej. By rowerowe wojaże były jak najbardziej beztroskie, warto mieć przy sobie apteczkę z podstawowym wyposażeniem: środki dezynfekujące, maści lub spraye przeciwbólowe, bandaże i plastry.