Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Ostrożnie ze słońcem

Paulina Dzierzba Ekspert branżowy

Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uruchamia produkcję witaminy D i endorfin (czyli hormonów szczęścia). Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, co naprawdę dzieje się w nim pod wpływem słońca?

Każda z nas lubi i chce mieć ładny, ciemniejszy kolor skóry, bo dzięki temu lepiej wyglądamy w kolorowych ubraniach i o wiele lepiej prezentujemy się w odważniejszym, letnim makijażu. Jednakże „ciemnienie” skóry, czyli tak pożądana opalenizna, to nic innego jak jej reakcja obronna na nadmiar promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB. Promieniowanie ultrafioletowe wpływa na skórę dwojako: z jednej strony zyskujemy opaleniznę, ale – z drugiej – narażamy się na wiele niebezpieczeństw, także tych o długoterminowych skutkach.

 • Wczesne odczyny posłoneczne: opalenizna, rumień, oparzenie słoneczne.  
 • Późne odczyny posłoneczne: fotostarzenie, podstawienie zmian przednowotworowych i nowotworowych skóry.

Jak chronić skórę przed słońcem?

 • Unikać słońca w południe (miedzy godz. 11 a 15 w naszym rejonie geograficznym).

 • Używać kosmetyków ochronnych z wysokimi filtrami podczas kąpieli słonecznej oraz kosmetyków do codziennej pielęgnacji o minimalnym faktorze SPF 15.

 • Chronić głowę, aby uniknąć udaru, np. nosić kapelusze, czapki z daszkiem.

 • Chroń oczy.

 • Nie zapominaj o ustach – zabezpiecz je pomadką ochronną (czerwień wargowa to również częste miejsce powstawania raka skóry).

 • Nie używaj perfum na czas ekspozycji słonecznej – może to spowodować odczyn fototoksyczny. 

Szkodliwe UVA i UVB

Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz za przyspieszone starzenie się skóry (fotostarzenie). Promieniowanie przenika w głąb skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, uszkadza włókna kolagenowe i sprężyste, co w konsekwencji zmniejsza elastyczność i pogłębia zmarszczki.

W mniejszym stopniu powoduje również zbrązowienie skóry.Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za rumień, czyli oparzenie słoneczne. Jest to również ten zakres promieniowania, który wywołuje opaleniznę trwałą. Promieniowanie UVB przenika przez naskórek aż do warstwy głębiej położonej (podstawnej), prowadząc w efekcie do zmian nowotworowych.

UVB zwiększa immunosupresje, czyli do skłonności do infekcji wirusowych, np. opryszki, i infekcji bakteryjnych. Uwaga! Promieniowanie UVB penetruje przezUwaga! Promieniowanie UVB penetruje przez szkło kwarcowe i wodę. Mokre ubrania nie chronią zatem przed promieniowaniem, dlatego łatwo może dojść do podrażnienia skóry, zwłaszcza u dzieci bawiących się na plaży.

Fotostarzenie

Objawami fotostarzenia są zmarszczki, poszerzone naczynka krwionośne, obszary ścienienia skóry o nieregularnym kształcie, brunatne plamy i bruzdy. Od starzenia fizjologicznego fotostarzenie odróżnia się nasileniem wyżej wymienionych zmian, które pojawiają się dużo wcześniej (nawet o kilkadziesiąt lat). Obecnie, w okresie kultu słońca, osoby bez fotouszkodzenia skóry należą do rzadkości. Bardzo często już u osób przed 30. rokiem życia widać symptomy fotostarzenia.

mama z córką

Oparzenia posłoneczne

Co oznaczją skróy SPF?

SPF - faktor ochronny przed promieniowaniem słonecznym.

 Wartość liczbowa określa, jak długo można być na słońcu po zastosowaniu kosmetyku do wystąpienia odczynu rumieniowego w porównaniu z takim samym czasem ekspozycji słonecznej bez ochrony kosmetykiem z filtrem.

Obecnie najsilniejszym kosmetykiem są SPF 50+, które chronią do 98 proc., więc nie ma sensu szukać kosmetyków z wyższym faktorem. 

Najczęstszym ostrym odczynem posłonecznym jest oparzenie – pojawia się na skórze poddanej kąpieli słonecznej po 2–6 godzinach, a po 12–24 znacznie się nasila.

Objawia się silnym rumieniem (zaczerwienieniem skóry spowodowanym roszczeniem i uszkodzeniem naczyń krwionośnych) i uczuciu pieczenia. Najczęściej jednak niewielki rumień nie pozostawia żadnych trwałych śladów na powierzchni skóry.

Czy wiesz, że każdy epizod rumienia w dzieciństwie zwiększa ryzyko odległego zachorowania na nowotwory skóry (w wieku dojrzałym, nawet po 50.–70. roku życia)?

Niestety, istnieje zależność między nasłonecznieniem skóry u dzieci a liczbą znamion barwnikowych zwykłych. Osoby narażone na nadmierną ekspozycję na światło słoneczne, przy braku odpowiedniej ochrony skóry w dzieciństwie, mają większą liczbę znamion barwnikowych.

Znamiona to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również jeden z uznanych czynników ryzyka rozwoju czerniaka złośliwego (Melanoma malignum), jednego z najbardziej złośliwych nowotworów człowieka. Drugim czynnikiem zwiększającym odległe ryzyko zachorowania na ten nowotwór jest sporadyczne eksponowanie skóry noworodków i niemowląt oraz skóry dzieci starszych, szczególnie z jasną karnacją skóry (fototyp I i II) na działanie promieniowania UV.

Profilaktyka przeciwsłoneczna dla dzieci

Przede wszystkim należy unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na światło słoneczne. Obecnie wszystkie niemowlęta objęte są profilaktyką rozwoju krzywicy, dlatego otrzymują preparaty witaminy D doustnie w ilościach wystarczających na pokrycie zapotrzebowania w tym okresie. Nie ma obecnie żadnego racjonalnego uzasadnienia narażania noworodków i niemowląt, jak również dzieci starszych, na bezpośrednie działanie promieniowania UV.

Podstawową metodą profilaktyki przeciwsłonecznej jest stosowanie zewnętrznych kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne. Preparaty te podzielić można na dwie grupy zawierające:

 • związki chemiczne absorbujące promieniowanie UV:

 • oktokrylen – ochrona przed UVB;

 • trisiloxan drometrizolu i jego pochodne – chroni przed UVB i UVA; spotykany pod handlową nazwą silatrisol;

 • butyl methoxydibenzoylmethane (Parsol 1789), czyli avobenzone – obecnie jeden z nielicznych związków chroniących przed promieniowaniem UVA; 
   
 • Tinosorb M – filtr najnowszej generacji, chroni zarówno przed UVB, jak i UVA.

 • związki fizyczne odbijające lub rozpraszające promienie UV:

 • dwutlenek tytanu (TiO2);

 • tlenek cynku.


      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla rodziców szczególnie istotne staje się odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak, jakie są przyczyny powstawania ubytków oraz, że zęby mogą się nimi nawzajem "zarazić". Z kolei niewiedza połączona z błędami w dbaniu o zdrowie zębów skutkuje tym, że aż 83% dzieci w wieku od 8 do 12 lat miało już leczone ubytki. ¹ Co radzi ekspert, by jak najlepiej zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy teraz i w przyszłości?

Czytaj dalej
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

Agnieszka Białecka - Rutkowska Ekspert branżowy

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki - brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do dbania o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów bez rodziców?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Kolonie, obozy sportowe i inne formy wyjazdów bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to też wielu codziennych czynności, w tym samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%1 pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak nie zawsze można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najlepsze wsparcie w tym zakresie - nie tylko na czas wakacyjnych eskapad.

Czytaj dalej
Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

Kamila Wasiluk Ekspert branżowy

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból - to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi, że nie warto przejmować się zębami mlecznymi, skoro i tak wypadną. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, przestrzega przed takim podejściem. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji w dorosłym życiu - stłoczeń zębowych czy różnego rodzaju wad zgryzu.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Paulina Dzierzba

   

   kosmetolog; pracuje w sieci drogerii Ekko Shop, w których można uzyskać poradę kosmetyczną
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.