Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Uzdrawiająca moc masażu

mgr Marlena Ochnio Ekspert branżowy

Jak masować dzieci, aby pomóc im się prawidłowo rozwijać? Kiedy z masażu zrezygnować? Na te i inne pytania odpowiada wykwalifikowana fizjoterapeutka Marlena Ochnio.

Większość z nas wie, że dotyk może mieć cudowną moc. Jak dotykać dzieci, żeby wspomagać ich rozwój i wspierać zdrowie?

zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy, zdjęcie noworodka

Skóra to pierwszy organ ludzkiego ciała, ale jednocześnie pierwszy i najważniejszy organ zmysłu, przez który dziecko odbiera otoczenie. Tak jak wspomniałam, zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy ze wszystkich zmysłów, jest pierwszym i podstawowym językiem, jakim dziecko porozumiewa się z rodzicem/opiekunem.

Często mówimy, że prawidłowy dotyk ma cudowną moc, to "język serca", przez który dziecko wyczuwa ciepło, miłość, bezpieczeństwo. Nie bez powodu wspomniałam o "prawidłowym dotyku", ponieważ często nasz dotyk jest nerwowy, chaotyczny, nieprecyzyjny, pospieszny, niepewny.

Dotyk, który charakteryzuje się wymienionymi cechami, jest bezwartościowy. Aby w prawidłowy sposób wspomagać rozwój dziecka poprzez dotyk, należy pamiętać, aby był on pewny, a zarazem delikatny, pełen skupienia, ciepła i miłości.

Często rodzice rozważający masowanie niemowlęcia ostatecznie rezygnują, bo obawiają się, że zamiast pomóc, zrobią dziecku krzywdę.

Nic bardziej mylnego. Bez zmysłu dotyku i jego ciągłego stymulowania (m.in. podczas masażu) nikt z nas, a tym bardziej mały człowiek nie byłby w stanie w pełni funkcjonować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie poprzez dotyk niemowlę poznaje świat, ale również komunikuje się z otoczeniem.

Zmysł dotyku jest najważniejszym czynnikiem jego edukacji rozwojowej. Deficyt odpowiedniej jakość i ilości bodźców czuciowych może doprowadzić do zakłóceń funkcjonowania dziecka w sferze fizjologicznej, ale również w sferze kontaktów społecznych, dlatego też jak najwięcej dotykajmy, całujmy, głaszczmy, masujmy i pieśćmy nasze dzieci, bo niewątpliwie jest to najlepszy i pewny kapitał włożony w rozwój dziecka.

Moja 3,5-letnia córeczka zawsze przed snem prosi: "Podrapiesz mnie po pleckach?". Jak często masować dziecko i jak to robić?

Ważne, aby w momencie, kiedy decydujemy się na masaż dziecka, stał się on codziennością. Niekoniecznie musi być to masaż całego ciała, ale chociażby poszczególne jego elementy, które możemy włączyć w codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka.

Komfortowo jest, jeżeli masaż wykonywany jest o stałych porach - stały rytm dnia i rutyna dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Masaż to pewnego rodzaju środek komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, dlatego bardzo istotne jest, aby wykonywany był on bez pośpiechu, w skupieniu. To czas odprężenia i relaksu dla mamy i malucha. Jak wykonywać masaż?

Przede wszystkim masaż powinien być wykonany z dużą koncentracją i dbałością o jakość dotyku. Ruchy powinny być powolne i długie, wykonywane z góry na dół lub od środka ciała dziecka na boki. Ważne jest, aby podczas masażu całe dłonie przylegały do ciała dziecka, ruchy były wykonywane bez docisku, a jedynie ciężarem własnej ręki. Czas trwania masażu jest ściśle uzależniony od potrzeb i kondycji dziecka.

mama i noworodek

Powrót do zdrowia przy jakiego typu problemach najskuteczniej wspiera masaż?

Delikatna stymulacja poprzez dotyk niesie nie tylko korzyści w sferze emocjonalnej, tj. pomaga nawiązać i wzmocnić wzajemne więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami/opiekunami, ale również wpływa korzystnie na fizjologiczne i psychologiczne zmiany w organizmie dziecka.

Masaż wpływa pozytywnie właściwie na wszystkie systemy, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Poprawia pracę układu trawiennego, moczowo-płciowego, wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Regularne masaże obniżają poziom hormonu stresu, więc wpływają również na układ odpornościowy. Masaż rozwija zmysły dziecka, głównie zmysł dotyku - pomaga dziecku poczuć/poznać siebie samego, doświadczyć własnego ciała i wyznaczyć jego granice.

Dzieci, u których wykonywane są regularne masaże, mniej płaczą, są spokojniejsze i lepiej śpią. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, iż codzienny masaż wykonywany u dzieci przedwcześnie urodzonych przyczynił się do szybszego wzrostu wagi oraz aktywności motorycznej dzieci w porównaniu z wcześniakami, które nie zostały poddawane temu zabiegowi.

W jakich sytuacjach lepiej z masażu zrezygnować?

Dotyk to najlepsza forma komunikowania się z dzieckiem. Poprzez dotyk zaspokajamy potrzebę bliskości, zapewniamy dziecku poczucie ciepła i bezpieczeństwa, dlatego też masaż powinien stać się codziennym rytuałem.

Jednak pomimo wspaniałych właściwości, jakie niesie za sobą masaż, istnieją też pewne przeciwwskazania do wykonywania go. Takim głównym i bezwzględnym przeciwwskazaniem jest gorączka, ale również epilepsja, choroby skóry oraz ogólne złe samopoczucie dziecka.

Rozmawiała Barbara Komorowska      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Piękna mama - beauty poradnik medycyny estetycznej

Radosław Rzepnikowski Ekspert branżowy

Przeglądasz się w lustrze i zastanawiasz się, gdzie jest ta piękna dziewczyna sprzed ciąży? Czas po porodzie, to idealny moment aby zadbać o własne ciało. Dodatkowe kilogramy, rozstępy, utrata jędrności skóry, blizny po cesarskim cięciu…martwisz się, że po ciąży Twoje ciało zmieniło się nie do poznania. Nie akceptujesz swojej sylwetki, a obcisłe stroje zostały głęboko w szafie. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - śladów po ciąży można się pozbyć - skutecznie, bezinwazyjnie i bezpiecznie!

Czytaj dalej
Kleszcze - jak skutecznie chronić siebie i swoich najbliższych?

Izabela Fengler Ekspert branżowy

Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny - ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty - odpowiada lek. med. Izabela Fengler, pediatra w Centrum Medycznym Damiana.

Czytaj dalej
Vitaminum A+E Extra Plus. OptiMusss.

Grzegorz Demski Ekspert branżowy

Witaminy są to egzogenne (zewnątrzustrojowe) substancje, niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Większość z nich działa jako koenzymy. Jedynie wit. E i C działają jako przeciwutleniacze (antyoksydanty). Organizm człowieka sam nie wytwarza witamin, muszą więc być one dostarczone z pożywieniem.

Czytaj dalej
Uwaga na kleszcze!

Agnieszka Motyl Ekspert branżowy

Na wakacjach w lesie lub nad wodą trudno uniknąć kontaktu z kleszczami. Co zrobić, by zminimalizować ryzyko ukąszenia? Jak usunąć kleszcza i jak postępować w przypadku ukąszenia? Czy i kiedy warto się zaszczepić przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu? Odpowiadają: lek. med. Agnieszka Motyl - specjalista medycyny rodzinnej i specjalista epidemiologii oraz Magdalena Kalinowska z pionu medycznego Medicover.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • mgr Marlena Ochnio

   

  doświadczony fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT-Bobath, trener masażu Shantala Special Care. Praktyka prywatna FIZJOBABYS, Szkoła Narodzin Jeannette
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.