Ekspert radzi - Ekspert branżowy

Uzdrawiająca moc masażu

mgr Marlena Ochnio Ekspert branżowy

Jak masować dzieci, aby pomóc im się prawidłowo rozwijać? Kiedy z masażu zrezygnować? Na te i inne pytania odpowiada wykwalifikowana fizjoterapeutka Marlena Ochnio.

Większość z nas wie, że dotyk może mieć cudowną moc. Jak dotykać dzieci, żeby wspomagać ich rozwój i wspierać zdrowie?

zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy, zdjęcie noworodka

Skóra to pierwszy organ ludzkiego ciała, ale jednocześnie pierwszy i najważniejszy organ zmysłu, przez który dziecko odbiera otoczenie. Tak jak wspomniałam, zmysł dotyku rozwija się jako pierwszy ze wszystkich zmysłów, jest pierwszym i podstawowym językiem, jakim dziecko porozumiewa się z rodzicem/opiekunem.

Często mówimy, że prawidłowy dotyk ma cudowną moc, to "język serca", przez który dziecko wyczuwa ciepło, miłość, bezpieczeństwo. Nie bez powodu wspomniałam o "prawidłowym dotyku", ponieważ często nasz dotyk jest nerwowy, chaotyczny, nieprecyzyjny, pospieszny, niepewny.

Dotyk, który charakteryzuje się wymienionymi cechami, jest bezwartościowy. Aby w prawidłowy sposób wspomagać rozwój dziecka poprzez dotyk, należy pamiętać, aby był on pewny, a zarazem delikatny, pełen skupienia, ciepła i miłości.

Często rodzice rozważający masowanie niemowlęcia ostatecznie rezygnują, bo obawiają się, że zamiast pomóc, zrobią dziecku krzywdę.

Nic bardziej mylnego. Bez zmysłu dotyku i jego ciągłego stymulowania (m.in. podczas masażu) nikt z nas, a tym bardziej mały człowiek nie byłby w stanie w pełni funkcjonować. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie poprzez dotyk niemowlę poznaje świat, ale również komunikuje się z otoczeniem.

Zmysł dotyku jest najważniejszym czynnikiem jego edukacji rozwojowej. Deficyt odpowiedniej jakość i ilości bodźców czuciowych może doprowadzić do zakłóceń funkcjonowania dziecka w sferze fizjologicznej, ale również w sferze kontaktów społecznych, dlatego też jak najwięcej dotykajmy, całujmy, głaszczmy, masujmy i pieśćmy nasze dzieci, bo niewątpliwie jest to najlepszy i pewny kapitał włożony w rozwój dziecka.

Moja 3,5-letnia córeczka zawsze przed snem prosi: "Podrapiesz mnie po pleckach?". Jak często masować dziecko i jak to robić?

Ważne, aby w momencie, kiedy decydujemy się na masaż dziecka, stał się on codziennością. Niekoniecznie musi być to masaż całego ciała, ale chociażby poszczególne jego elementy, które możemy włączyć w codzienne czynności związane z pielęgnacją dziecka.

Komfortowo jest, jeżeli masaż wykonywany jest o stałych porach - stały rytm dnia i rutyna dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Masaż to pewnego rodzaju środek komunikacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, dlatego bardzo istotne jest, aby wykonywany był on bez pośpiechu, w skupieniu. To czas odprężenia i relaksu dla mamy i malucha. Jak wykonywać masaż?

Przede wszystkim masaż powinien być wykonany z dużą koncentracją i dbałością o jakość dotyku. Ruchy powinny być powolne i długie, wykonywane z góry na dół lub od środka ciała dziecka na boki. Ważne jest, aby podczas masażu całe dłonie przylegały do ciała dziecka, ruchy były wykonywane bez docisku, a jedynie ciężarem własnej ręki. Czas trwania masażu jest ściśle uzależniony od potrzeb i kondycji dziecka.

mama i noworodek

Powrót do zdrowia przy jakiego typu problemach najskuteczniej wspiera masaż?

Delikatna stymulacja poprzez dotyk niesie nie tylko korzyści w sferze emocjonalnej, tj. pomaga nawiązać i wzmocnić wzajemne więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami/opiekunami, ale również wpływa korzystnie na fizjologiczne i psychologiczne zmiany w organizmie dziecka.

Masaż wpływa pozytywnie właściwie na wszystkie systemy, które decydują o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Poprawia pracę układu trawiennego, moczowo-płciowego, wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Regularne masaże obniżają poziom hormonu stresu, więc wpływają również na układ odpornościowy. Masaż rozwija zmysły dziecka, głównie zmysł dotyku - pomaga dziecku poczuć/poznać siebie samego, doświadczyć własnego ciała i wyznaczyć jego granice.

Dzieci, u których wykonywane są regularne masaże, mniej płaczą, są spokojniejsze i lepiej śpią. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, iż codzienny masaż wykonywany u dzieci przedwcześnie urodzonych przyczynił się do szybszego wzrostu wagi oraz aktywności motorycznej dzieci w porównaniu z wcześniakami, które nie zostały poddawane temu zabiegowi.

W jakich sytuacjach lepiej z masażu zrezygnować?

Dotyk to najlepsza forma komunikowania się z dzieckiem. Poprzez dotyk zaspokajamy potrzebę bliskości, zapewniamy dziecku poczucie ciepła i bezpieczeństwa, dlatego też masaż powinien stać się codziennym rytuałem.

Jednak pomimo wspaniałych właściwości, jakie niesie za sobą masaż, istnieją też pewne przeciwwskazania do wykonywania go. Takim głównym i bezwzględnym przeciwwskazaniem jest gorączka, ale również epilepsja, choroby skóry oraz ogólne złe samopoczucie dziecka.

Rozmawiała Barbara Komorowska      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Pierwsze stałe zęby dziecka. Czy dbasz o nie właściwie?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Pojawienie się pierwszych zębów stałych to ważne wydarzenie w życiu dziecka. To także moment, gdy dla rodziców szczególnie istotne staje się odpowiednie zadbanie o higienę jamy ustnej swojej pociechy. Nie wszyscy dorośli wiedzą jednak, jakie są przyczyny powstawania ubytków oraz, że zęby mogą się nimi nawzajem "zarazić". Z kolei niewiedza połączona z błędami w dbaniu o zdrowie zębów skutkuje tym, że aż 83% dzieci w wieku od 8 do 12 lat miało już leczone ubytki. ¹ Co radzi ekspert, by jak najlepiej zadbać o piękny uśmiech swojej pociechy teraz i w przyszłości?

Czytaj dalej
Mamo, kup mi zabawkę! Jak postępować z agresją u dziecka?

Agnieszka Białecka - Rutkowska Ekspert branżowy

Tupanie nogami, histeryczny płacz i krzyk w odpowiedzi na odmowę kupna słodyczy czy kolejnej zabawki - brzmi znajomo? Agresywne zachowanie u dziecka może być pojedynczym epizodem. Problem pojawia się wtedy, kiedy taka postawa dominuje, a autorytet rodziców maleje do minimum. Jak temu zapobiec? Przedstawiamy porady eksperta.

Czytaj dalej
Jak przygotować dziecko do dbania o zęby podczas wakacyjnych wyjazdów bez rodziców?

Anita Walczak Ekspert branżowy

Kolonie, obozy sportowe i inne formy wyjazdów bez rodziców sprzyjają dziecięcej niezależności. Dotyczy to też wielu codziennych czynności, w tym samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej. Aż 73%1 pytanych mam deklaruje, że wie w jaki sposób ich pociecha dba o zęby poza domem. Jednak nie zawsze można mieć pewność, że dziecko robi to prawidłowo. Dlatego warto zapewnić mu możliwie najlepsze wsparcie w tym zakresie - nie tylko na czas wakacyjnych eskapad.

Czytaj dalej
Dlaczego nie należy lekceważyć dbania o zęby mleczne

Kamila Wasiluk Ekspert branżowy

Wady wymowy, zahamowanie wzrostu kości oraz niepotrzebny ból - to tylko niektóre z nieprzyjemnych następstw braku odpowiedniej opieki nad mleczakami malucha. Część rodziców błędnie sądzi, że nie warto przejmować się zębami mlecznymi, skoro i tak wypadną. Ortodonta Kamila Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, autorka bloga Mama Ortodonta, przestrzega przed takim podejściem. Przedwczesna utrata zębów mlecznych, czyli na 3-4 lata przed terminem ich fizjologicznego wypadnięcia, prowadzi do przykrych konsekwencji w dorosłym życiu - stłoczeń zębowych czy różnego rodzaju wad zgryzu.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • mgr Marlena Ochnio

   

  doświadczony fizjoterapeuta dziecięcy, terapeuta NDT-Bobath, trener masażu Shantala Special Care. Praktyka prywatna FIZJOBABYS, Szkoła Narodzin Jeannette
  Przemysław Gogojewicz

  Ekspert branżowy 

  Prawnik www.gogojewicz.pl, www.gogojewicz.blox.pl
  Hanna Wojciechowska

  Ekspert branżowy 

  Psychopedagog, instruktor kynoterapii, zoopsycholog, treser psów.
  Adam Marasek

  Ekspert branżowy 

  Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego TOPR w Zakopanem.
  Anna Kuli

  Ekspert branżowy 

  Instruktorka pływania niemowląt ze szkółki Bąbelki Pływają.
 • Urszula Rogalska

  Ekspert branżowy 

  Doradca zawodowy, magistr, pedagog, terapeuta.
  Ekpert firmy EMO-FARM

  Ekspert branżowy 

  Ekpert firmy EMO-FARM
  Ewa Kamińska

  Ekspert branżowy 

  Kierownik Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka
  Monika Mierzejewska

  Ekspert branżowy 

  Szefowa Działu Senna Baby
  Magdalena Kordaszewska

  Ekspert branżowy 

  Ekspert w dziedzinie zabawek, prowadzi serwis www.zabawkowicz.pl zawierający porady dla kreatywnych rodziców.
 • Magdalena Szczepaniak

  Ekspert branżowy 

  Marketing Specialist Barlinek S.A.
  Piotr Rajnisz

  Ekspert branżowy 

  Właściciel sklepu internetowego e-foteliki.pl.
  Lek. med. Maria Harwat

  Ekspert branżowy 

  Internista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.
  Prof. Zbigniew Szybiński

  Ekspert branżowy 

  Przewodniczący Polskiej Komisji ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu
  Marek Tomica

  Ekspert branżowy 

  KOH-I-NOOR Hardthmuth Polska Sp. z o.o.