Ekspert radzi - Dietetyk

Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Produkty pełnoziarniste sprawiają, że dziecko szybciej się najada i nie dostarcza organizmowi zbędnych kalorii. Dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit, czyli przeciwdziałają występowaniu zaparć.

Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

 • Zastąp pieczywo zwykłe jasne - pełnoziarnistym. Nie sięgaj od razu po wypieki z mąki żytniej, gdyż mogą one być zbyt ciężkostrawne dla dziecka. Wprowadzaj raczej pieczywo np. orkiszowe, graham.
 • Jasne makarony zamień na ciemne, pełnoziarniste, np. pszenne pełnoziarniste, gryczane.
 • Jeżeli dziecko nie lubi ryżu, to staraj się używać w kuchni kilku jego rodzajów, np. złotego, brązowego czy dzikiego. Po pewnym czasie z pewnością dowiesz się, na jaki ma ochotę.
 • Wprowadzaj kasze w różnej postaci. Na pewno większość dzieci lubi kaszkę mannę, najmniej zaś gryczaną, z uwagi na jej gorzkawy posmak. Wybierz zatem kaszę gryczaną niepaloną, która jest bardziej łagodna w smaku. Jako dodatek do zup bardzo dobrze sprawdza się kasza jęczmienna.


      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Śniadanie do szkoły

Anna Englisz Dietetyk

Śniadanie do szkoły jest bardzo ważne dla rozwijającego się organizmu Twojej pociechy. Nie wypuszczaj więc dziecka do szkoły bez śniadania. Po przerwie nocnej organizm potrzebuje dużej ilości składników odżywczych niezbędnych do pracy w czasie aktywnego poranka w szkole.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...
  Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.