Ekspert radzi - Dietetyk

Niechęć do jedzenia u niemowlaka

Wisia Karolewska Dietetyk

Witam, mój synek za 2 tygodnie kończy 9 miesięcy i nie toleruje żadnych zupek, deserków, kaszek. Karmiony jest piersią. Rozszerzanie diety rozpoczęliśmy w 6. miesiącu i przy każdej próbie podania zupki zrobionej samodzielnie bądź ze słoiczka, synek odmawiał spożycia.

Odczekałam kilka dni i później znowu próbowałam z tym samym rezultatem. Próbowałam zabawiać synka podczas jedzenia, dawałam do rączki łyżeczkę, później ugotowaną marchewkę lub ziemniaczka. Synek wkładał je do buzi, a później wszystko wypluwał i nie podejmował kolejnych prób. Odciągałam również swoje mleko i mieszałam z kaszką, pierwszego dnia zjadł 3 łyżeczki, następnego już tylko jedną, a teraz nie chce wcale.

Próbowałam go troszkę przegłodzić, ale wtedy jest jeszcze bardziej drażliwy i kompletnie nie akceptuje innych pokarmów niż mleko z piersi. Jedyne co zjada, to kawałeczek banana, ale dosłownie szczypta, kawałeczek upieczonego jabłuszka (szczypta), zje kawałek bułeczki bądź herbatnika. Nie akceptuje butelki, ani żadnego kubeczka,nie pije wody, ani żadnych herbatek czy soczków. W nocy coraz częściej się budzi i domaga się piersi. Na wadze słabo przybiera, już sama nie wiem co mogłabym jeszcze zrobić, aby w końcu zaczął jeść coś innego niż mleko z piersi. Bardzo proszę o pomoc.

Na tak zadane pytanie bardzo trudno jest odpowiedzieć nie znając matki i dziecka. Powodów niechęci do jedzenia może być kilka, poczynając od wad budowy ust dziecka - co może stwierdzić tylko pediatra - po nerwowość mamy.

W dietetyce uważa się, że dzieci mogą przejmować zwyczaje żywieniowe rodziców, a nawet upodobania (lub niechęć) do potraw takich, jakie mama spożywała w ciąży. Jeśli otoczenie nie lubi warzyw, może tę niechęć do jedzenia przekazywać niewerbalnie dziecku.

Może smak proponowanych potraw nie jest dla dziecka interesujący - dziecko jednej z moich pacjentek zaczęło chętnie jeść, gdy zaprzestano, podkreślam - zaprzestano, dosładzania jego posiłków. . Może też być tak, że pozycja w której karmi się dziecko piersią, kojarzy się młodemu człowiekowi tak nieodparcie z jedzeniem, że w innej nie chce nic jeść, ani pić korzystając ze smoczka. Zazwyczaj dzieci wolą smoczek, bo większa dziurka nie wymaga intensywnego ssania.

Dzieci poznają świat smakiem - dlatego wszystko co im wpadnie w ręce wkładają do ust. Biorąc pod uwagę powyższe, mogę zasugerować, aby spróbować poić chłopca w pozycji takiej jak przy karmieniu piersią, ze smoczka o większej dziurce, jak również w ten sposób można mu podać mleko mamy. Poza tym niech ma możliwość zabawy jedzeniem - np. podajemy mu miseczkę ze startymi owocami-warzywami - i niech je poznaje na własny sposób- czyli raczkami. Bez nastawienia na to, że teraz musi koniecznie coś zjeść! Słupki twardszych warzyw - np marchewki, też mogą służyć do zabawy.

Po jakimś czasie - np. kilkunastu dniach, gdy już się z potrawami oswoi, a rodzice będą spokojnie podchodzić do tematu - można zaaranżować wspólny posiłek - mama (rodzice) jedzą razem z dzieckiem i to samo co on i okazują radość- pochwałę, gdy dziecko zje choć szczyptę. Ale tu już wchodzimy w obszar konkretnej osobistej terapii pedagogiczno-dietetycznej. Sugeruję też poradzenie się pediatry znającego dziecko. Tylko on może stwierdzić, czy prawidłowo nabiera masy i czy problem nie leży w fizjologii.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Wisia Karolewska

  Ekspert radzi - osoby 

  Dietetyk.
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...
  Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.