Ekspert radzi - Dietetyk

Zdrowe przekąski dla dzieci

Katarzyna Szott Dietetyk

 Jakie przekąski są wskazane dla dzieci? Czy podawanie przekąsek, zwłaszcza słodkich,  to dobry pomysł w przypadku niejadków?

Obecnie zaleca się nie podawać dzieciom przekąsek, gdyż u niejadków powodują one osłabienie apetytu, zaś u dzieci z dużym apetytem - problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jeśli chcemy uszczęśliwić naszą pociechę jakimś smakołykiem, to najlepiej podać go od razu po posiłku.

Najzdrowszymi przekąskami dla dzieci są orzechy i owoce, dostarczają one najwięcej witamin i składników mineralnych. Jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma problemów z apetytem oraz utrzymuje prawidłową masę ciała, możemy mu podać mleczną czekoladę lub pełnoziarniste ciastko.

 • Przekąska dla niejadka - orzechy (100 g = 600 kcal)
 • Przekąska dla dziecka z "dużym apetytem" - truskawki (100 g = 30 kcal)

Pamiętajmy o tym, że słodycze nie są i nie mogą być ważną częścią diety dziecka. Najlepszą metodą kontroli ich spożywania jest ustalenie z dzieckiem jednego dnia w tygodniu, kiedy będzie mogło zjeść coś słodkiego. Pamiętajmy o tym, że im więcej dziecko je słodyczy, tym mniej chętniej poznaje inne smaki.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...