Ekspert radzi - Dietetyk

Ciąża a jedzenie - czego jeść więcej?

Alicja Kalińska Dietetyk

Prawidłowe jedzenie w ciąży to poważne wyzwanie. Czego należy jeść więcej, na jakie składniki odżywcze jest największe zapotrzebowanie?

W okresie ciąży rośnie zapotrzebowanie na białko potrzebne do budowy tkanek i narządów rosnącego maluszka. W codziennej diecie nie może zabraknąć chudego mięsa, drobiu, ryb, nabiału.

Jest to też czas kiedy organizm potrzebuje więcej witaminy A. Znajdziemy ją w mleku, jajkach, żółtych serach oraz pod postacią beta-karotenu, w warzywach i owocach o barwie pomarańczowej, żółtej i ciemnozielonej. Z drugiej strony jej nadmiar jest szkodliwy i powoduje wady wrodzone, dlatego należy unikać wątróbki, która zawiera dużo tego składnika.

Wskazane jest jedzenie w ciąży olejów roślinnych, orzechów laskowych, kiełków i zarodków pszennych, które zawierają dużo witaminy E.

Przez 9 miesięcy organizm potrzebuje także więcej witaminy C i B12. Źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, jagodowe, zielona pietruszka, warzywa kapustne, papryka, pomidory. Aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy B12 w codziennym menu nie może zabraknąć mleka i jego przetworów oraz jajek.

Prawidłowy rozwój kości dziecka wymaga zwiększonej podaży wapnia, który chroni też przed nadciśnieniem. Jeżeli w diecie nie dostarczymy odpowiedniej ilości tego pierwiastka, rozwijający się płód "sięgnie" po niego z organizmu mamy. Najlepszym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory (jogurty, kefiry, sery żółte i białe). Wapń występuje również w ciemnym pieczywie i warzywach liściastych, ale z nich przyswaja się trudniej.

Szczególnie w II i III trymestrze należy zadbać o właściwą ilość żelaza. Jego niedobory mogą spowodować niedokrwistość, a w konsekwencji ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego wskazane jest jedzenie w ciąży mięsa, wędlin, ryb, jaj, pełnoziarnistego pieczywa i roślin strączkowych.

Jeżeli kobieta w ciąży jest wegetarianką, lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów z żelazem. W czasie ciąży rośnie zapotrzebowanie na magnez. Jego niedobory mogą spowodować przedwczesny poród oraz niską masę urodzeniową dziecka. Z tych powodów należy sięgać po zielone części roślin, produkty zbożowe z pełnego przemiału, banany, orzechy, migdały.

Istotnym pierwiastkiem jest jod, który wpływa na prawidłowy wzrost organizmu, a także rozwój umysłowy. Odpowiednią dawkę powinna zapewnić sól jodowana używana do doprawiania posiłków i ryby morskie.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.