Ekspert radzi - Dietetyk

Rozszerzenie diety przedszkolaka - jak wprowadzić nowe produkty?

Alicja Kalińska Dietetyk

Staram się dbać o urozmaiconą dietę mojego przedszkolaka, ale niestety każdy nowy produkt jest eliminowany. Mój syn nawet nie chce go spróbować, z góry wie, że jest niesmaczny. Jak mam go przekonać do próbowania nowych smaków?

Jeżeli dziecko ma opory przed zjedzeniem nieznanej potrawy, należy uszanować odmowę. Jednocześnie warto zastanowić się nad inną formą podania produktu, żeby następnym razem wprowadzić go do diety przedszkolaka.

Na przykład: jeżeli maluch niechętnie zjada surowe owoce, można je podać w wersji upieczonej, np. jabłko pieczone z cynamonem i orzechami lub w formie soku.

Rodzice za pomocą zabawy i cierpliwości są w stanie przekonać dzieci do wprowadzenia do diety nowych produktów. Nie powinni się zrażać oporami, jakie napotkają.

Przede wszystkim warto włączyć dziecko do przygotowywania posiłku, który z ochotą należy zjeść razem z dzieckiem w miłej atmosferze przy jednym stole, ponieważ rodzic jest najważniejszym autorytetem dla swojej pociechy.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.