Ekspert radzi - Dietetyk

Jak przekonać dziecko, że obiad w szkole jest lepszy od fast fooda?

Katarzyna Szott Dietetyk

Moja córka nie chce jeść obiadów w szkole, w domu obiady jej nie smakują. Ma 12 lat i waży już 68kg. Boję się, że nadal będzie tyć. Jak przekonać ją, że obiad w szkole jest lepszy od fast fooda a jedzenie w fast foodach jest niezdrowe i powoduje tycie?

Jeśli Pani córka nie je obiadów w szkole a codziennie je wysoko przetworzone produkty z restauracji/barów szybkiej obsługi to przede wszystkim powinna jej Pani zrobić badania krwi i sprawdzić poziom cholesterolu. Przy takim jedzeniu może on być znacznie podwyższony.

Rozmowa zaś powinna pobudzić wyobraźnię dziecka - warto pokazać jej, że jeden podwójny hamburger ma tyle tłuszczu, co 2 łyżeczki smalcu i tyle samo kilokalorii, co cała tabliczka czekolady. Do tego jeszcze, aby go spalić należałoby jeździć na rowerze przez ponad godzinę.

Po takiej rozmowie u dziecka nie będzie wątpliwości, że obiad w szkole jest lepszy od fast fooda.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...