Ekspert radzi - Dietetyk

Co robić gdy dziecko nie chce jeść?

Alicja Kalińska Dietetyk

Rodzice często nie wiedzą co robić gdy dziecko nie chce jeść? Czasami warto jest złagodzić niektóre zasady panujące przy stole na stałe i zamiast np. "Nie odejdziesz od stołu, dopóki nie zjesz", powiedz: "Możesz tego nie zjeść, ale w zamian nie będzie do zjedzenia nic niezdrowego (tu należy podać najbardziej ulubione produkty dziecka) ani przyjemności z zabawy".

Warto też przyjąć wspólny front w domu. Nawet jeśli nie podoba ci się decyzja partnera odnośnie jadłospisu dziecka, nie komentuj jej przy dziecku, porozmawiajcie o tym na osobności i ustalcie wspólne rozwiązywanie takich sytuacji na przyszłość.

Jeśli tego nie zrobicie - dziecko zawsze po odmowie jednego, poprosi tego rodzica, który łatwiej się łamie i wtedy zawsze uzyska to, co chce. Na razie tylko przy stole, gdy dziecko nie chce jeść… potem w innych aspektach.      

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Zdrowe menu dla przedszkolaka Mała zmiana – wielka różnica

Anna Englisz Dietetyk

Wiek przedszkolny to okres intensywnego wzrostu dziecka, dlatego żywienie w przedszkolu ma szczególne znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. Zestawiliśmy niezdrowe menu przedszkolne z jego zmodyfikowaną wersją, żeby pokazać, jak niewielkie zmiany mogą diametralnie zmienić wartość odżywczą dań dla najmłodszych.

Czytaj dalej
Prawdy i mity na temat żywienia dzieci

Anna Englisz Dietetyk

Pierwsze lata życia dziecka to okres silnego wzrostu i rozwoju. Wielu rodziców popełnia w tym czasie sporo błędów żywieniowych. Wynikają one nie tyle z niewiedzy, ile z mitów krążących na temat odżywiania maluchów. Obalamy najczęstsze z nich.

Czytaj dalej
Suplementacja po porodzie

Diana Wolańska Dietetyk

przyszła mama przyjmuje suplementy diety. Ale czy należy to kontynuować po urodzeniu maluszka?

Czytaj dalej
Jak włączyć do diety dziecka produkty pełnoziarniste?

Anna Englisz Dietetyk

Włączaj do diety dziecka produkty pełnoziarniste. Są one źródłem składników odżywczych i błonnika, który ma właściwości wypełniające treść żołądka.

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci

 • Alicja Kalińska

  Dietetyk 

  Dietetyk, absolwentka Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Od 14 lat, jako jedyna w Polsce, rozwija amerykańską metodę SetPoint. Autorka i konsultantka publikacji oraz programów ...
  Anna Englisz

  Dietetyk 

  Z wykształcenia i zamiłowania specjalista ds. żywienia człowieka, dietetyk, założycielka kulinarno-poradnikowego serwisu www.napolslodko.com. Ukończyła Wydział Nauk o Żywieniu ...
  Katarzyna Szott

  Dietetyk 

  Dietetyk, pracuje w Centrum Zdrowia Dziecka.