Ekspert radzi - Alergolog

Fakty i mity o alergiach

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki Alergolog

Choć alergia jest powszechnym schorzeniem, wiele osób ma na jego temat błędne informacje i nie wie, czym ono naprawdę jest. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, rozwiewa wątpliwości.

Fakty i mity o alergiach. Alergia u dzieci i rodzicówAlergia nazywana jest dżumą XXI wieku. Według badań ECAP aż 24 proc. Polaków cierpi na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, a 11 proc. choruje na astmę (na podstawie badań Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce z 2008 roku, obejmujących 23 000 Polaków, prawie jedna czwarta przeszła szczegółowe badania lekarskie).

Z każdym rokiem te przypadłości diagnozowane są u coraz większej liczby Polaków. Ze względu na skalę problemu niezwykle ważna jest edukacja w tym temacie.

Fakt 1. Alergia to choroba cywilizacyjna

Jeszcze na początku XX wieku alergie były rzadkimi chorobami - dziś można mówić o epidemii. Alergie już dawno przestały ograniczać się jedynie do pewnych pór roku czy określonych środowisk - stanowią najczęstszą grupę chorób przewlekłych w populacji do 40. roku życia, a liczba alergików podwaja się co dekadę.

Fakt 2. To, jakim powietrzem oddychamy, ma wpływ na występowanie alergii i chorób układu oddechowego

Wraz ze wzrostem poziomu zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. Kiedy pomiary zanieczyszczeń powietrza osiągają swoje najwyższe stężenia, wzrasta liczba zaostrzeń chorób alergicznych, np. astmy. Zanieczyszczone powietrze może wnikać do wnętrz mieszkalnych i wywoływać niepożądane działania.

Najgroźniejsze zanieczyszczenia powietrza to różnego rodzaju pyły, tlenki azotu, ozon oraz tlenki siarki. Narażenie pyłku traw na wyższe stężenia tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub POChP(przewlekła obturacyjna choroba płuc). Co ciekawe, zwiększa także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień.

Alergie, czyli...

... nadmierna reakcja układu immunologicznego na kontakt z pewnymi substancjami, zwanymi alergenami. Układ odpornościowy rozpoznaje je jako wroga i uruchamia reakcję zapalną. Jej wynikiem mogą być różne nieprzyjemne dolegliwości, m.in. katar, kaszel, swędzące zmiany skórne.

Fakt 3. Dbanie o czystość w mieszkaniu ma ogromne znaczenie

Wszystko zależy od tego, jak dbamy o czystość. By pozbyć się roztoczy z mieszkania, należy prać pościel w temperaturze 60 stopni oraz zadbać o dobry odkurzacz, który usunie roztocza z dywanów i podłogi, a także z naszego materaca.

Dobre systemy czyszczące powietrze w domu mogą poprawić efektywność naszych zabiegów, dlatego najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu AllergyPlus. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. W danych dotyczących odkurzacza sprawdźmy klasę reemisji kurzu oraz poziom filtracji (najwyższy wynosi 99,9 proc.). Pamiętajmy także o sprawnej wentylacji i wietrzeniu pomieszczeń.

Mit 1. Alergią można się zarazić

Nie jest to możliwe. Można powiedzieć, że skłonności do bycia alergikami są dziedziczne. Jeśli przyszła mama ma objawy alergii, szansa, że jej dzieci także będą alergikami, wzrasta do 50 proc. Jeśli obydwoje rodziców jest alergikami, prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia u dzieci oscyluje wokół 70-80 proc. Objawy alergii pojawiające się u osób bez zdiagnozowanej alergii w rodzinie są rzadkością i występują u około 20 proc. chorych.

Jak oddychać na zdrowie?

Alergii nie można lekceważyć. Pamiętajmy, że codzienne, drobne czynności mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia nas samych oraz członków naszej rodziny. W coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku dom staje się przestrzenią, w której możemy zadbać o nasze samopoczucie i pielęgnować zdrowy styl życia. Więcej informacji o kampanii edukacyjnej dotyczącej alergii: www.electrolux.pl oraz www.facebook.com/electroluxpolska.

Mit 2. Z alergii można wyrosnąć

To bardzo powszechny mit. W przypadku alergii pokarmowej, np. uczulenia na białko mleka krowiego, jeśli świadomi rodzice zastosują dietę bezmleczną, to dzieci w wieku 2-3 lat mogą przestać reagować na ten alergen. Często w zamian pojawiają się inne uczulenia, np. alergia na roztocze lub pyłki, i te niestety towarzyszą nam do końca życia. Wtedy warto zastosować profilaktykę antyalergenową i odczulanie.

Mit 3. Profilaktyka w alergii ma małe znaczenie

Profilaktyka to podstawa! Nie ma alergii bez alergenu. Bardzo ważne dla jakości życia alergików jest chronienie się przed alergenami. Atopowe zapalenie skóry, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, astma alergiczna - to choroby, które rozpoczęły się w momencie, kiedy układ immunologiczny alergika po raz kolejny zetknął się z cząstką, na którą jest uczulony. Im mniej alergenów w otoczeniu, tym mniej objawów alergii.

W przypadku alergii oddechowej należy unikać zanieczyszczonego powietrza, drażniącego dymu papierosowego oraz ograniczać kontakt z alergenami (np. pyłkami kwiatów, kurzem). W domowym zaciszu bardzo istotne będzie częste i dokładne sprzątanie z użyciem wysokiej jakości sprzętu.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Alergia na pleśń u dzieci

Lek. med Barbara Surowska Alergolog

Jakie są objawy alergii na pleśń? W jaki sposób można pomóc małemu alergikowi?

Czytaj dalej
Reakcja krzyżowa u alergika

Lek. med Barbara Surowska Alergolog

Co to jest reakcja krzyżowa u alergika? W jaki sposób można zapobiegać takiej reakcji?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci