Ekspert radzi - Alergolog

Alergia na pleśń u dzieci

Lek. med Barbara Surowska Alergolog

Jakie są objawy alergii na pleśń? W jaki sposób można pomóc małemu alergikowi?

Część dzieci nie ma objawów alergii w słoneczne, ciepłe dni, ale ich dolegliwości pojawiają się po deszczu, gdy jest pochmurno, wilgotno (dla nich wypoczynek należy planować w suchych regionach). Dzieci te są prawdopodobnie uczulone na zarodniki pleśni (grzyby niedoskonałe) - takie jak Cladosporium i Alternaria.

Zarodniki pleśni uwalniają się z gleby, ściółki, słomy, gnijących liści. Najwyższe stężenie w powietrzu utrzymuje się latem i jesienią do pierwszych przymrozków.

Objawy alergii na pleśń przypominają objawy pyłkowicy, może występować również astma oskrzelowa i alergia na niektóre pokarmy (sery pleśniwe, sos sojowy, suszone owoce). Nie mamy wpływu na stężenie pleśni w środowisku zewnętrznym, ale możemy zmniejszyć ich ilość w domu usuwając kwiaty doniczkowe, akwarium, likwidując ogniska czarnej pleśni w mieszkaniu.

Leczenie w przypadku alergii na pleśń kontynuujemy nie tylko w sezonie wysokiego stężenia pleśni, ale często również przez cały rok. Część dzieci może być odczulana na zarodniki Alternaria.

Objawy alergii u dzieci możemy skutecznie minimalizować pamiętając o prostych środkach unikania alergenów, systematycznym leczeniu i unikaniu reakcji krzyżowych. Wszystkie przerwy w leczeniu muszą być omówione z lekarzem, a wyjeżdżając nie zapominajmy o zabraniu leków, nawet jeżeli nasze dziecko jest właśnie w okresie remisji.            

Zobacz też:

Pozostałe pytania

Fakty i mity o alergiach

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki Alergolog

Choć alergia jest powszechnym schorzeniem, wiele osób ma na jego temat błędne informacje i nie wie, czym ono naprawdę jest. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, rozwiewa wątpliwości.

Czytaj dalej
Reakcja krzyżowa u alergika

Lek. med Barbara Surowska Alergolog

Co to jest reakcja krzyżowa u alergika? W jaki sposób można zapobiegać takiej reakcji?

Czytaj dalej

Zadaj pytanie

Masz pytanie, ale nie znalazłeś odpowiedzi? Zadaj je jednemu z naszych ekspertów.

Nasi Eksperci