Newsletter

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na stronie dodaj swój e-mail:

Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Anna Kalińska

Zdjęcia: Dreamstime

Jesteś w ciąży i coraz częściej odwiedzasz toaletę. Nie obawiaj się, nie jest to zapowiedz problemów z układem moczowym, a jedynie kolejny przejaw twojego odmiennego stanu.

Z biegiem miesięcy maluszek rośnie, powiększa się macica i zaczyna uciskać na pęcherz moczowy jednocześnie zmniejszając jego pojemność. Nerki również pracują w tym okresie intensywniej niż do tej pory.

Niestety częste oddawanie moczu w ciąży  jest to dolegliwość, do której przyszła mama musi się przyzwyczaić.

Dyskomfort

Niektóre kobiety mogą odczuwać kłucie podczas oddawania moczu - w tym wypadku picie większej ilości płynów powinno pomóc. Jeżeli pojawi się silne pieczenie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Najprawdopodobniej trzeba wykonać badanie moczu, aby wykluczyć infekcję dróg moczowych.

Nietrzymanie moczu

Zdarzają się sytuacje, gdy przyszłym mamom trudno jest utrzymać mocz np. podczas kaszlu, czy przy wysiłku fizycznym. Zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej wywołuje napięcie, które przenosi się na narządy miednicy mniejszej. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego wstydliwego problemu są ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza.

Praktyczne rady:

1. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Im więcej wody w moczu, tym mniejsze ryzyko rozmnażania się chorobotwórczych bakterii.

2. Nie wstrzymuj moczu - nawet jeśli wizyty w łazience są w krótkich odstępach czasu.

3. Pozwól skórze oddychać. Noś bawełnianą bieliznę, unikaj obcisłych ubrań.

4. Często się podmywaj. Unikaj przy tym perfumowanych mydeł i płynów do kąpieli.

 

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Nordic walking – idealny sport dla kobiet w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Jeśli chcesz być aktywna w ciąży, a lekarz prowadzący daje ci zielone światło – wypróbuj nordic walking. Przekonaj się na własnej skórze, że marsz z kijkami to najlepsza i najzdrowsza forma aktywności dla pań oczekujących narodzin dziecka.

Czytaj dalej
Zadbaj o swoją wewnętrzną siłę

Zdrowie przyszłej mamy

Ćwiczenie mięśni Kegla ułatwia poród i zwiększa doznania seksualne. Jak je wykonywać prawidłowo i bezpiecznie, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Czytaj dalej
Nadmierna potliwość w ciąży 5 sposobów, by sobie z nią radzić

Zdrowie przyszłej mamy

Pocenie się jest naturalnym zjawiskiem, a przy tym niezbędną funkcją organizmu. W ciąży, na skutek przybierania na wadze i zmian hormonalnych, często pocimy się w nadmiarze.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Magazyn dziecko - najlepsza inwestycja

ZIMA | 2017-2018

W najnowszym wydaniu naszego kwartalnika znajdziecie wiele praktycznych porad oraz przegląd nowości z rynku parentingowego!

Tylko 6,90

Poradnik

Noś, tul, kołysz...

Zdrowie i pielęgnacja

Dlaczego dotyk mamy jest ważny dla noworodka – wyjaśnia położna ... Czytaj dalej
Must have mamy i maleństwa

Nasze 9 miesięcy

Już w szkole rodzenia położna namawia was, byście nie zwlekali z pakowaniem ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie