Poradnik - Ciąża - Zdrowie przyszłej mamy

Częste oddawanie moczu w ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Tekst: Anna Kalińska

Zdjęcia: Dreamstime

Jesteś w ciąży i coraz częściej odwiedzasz toaletę. Nie obawiaj się, nie jest to zapowiedz problemów z układem moczowym, a jedynie kolejny przejaw twojego odmiennego stanu.

Z biegiem miesięcy maluszek rośnie, powiększa się macica i zaczyna uciskać na pęcherz moczowy jednocześnie zmniejszając jego pojemność. Nerki również pracują w tym okresie intensywniej niż do tej pory.

Niestety częste oddawanie moczu w ciąży  jest to dolegliwość, do której przyszła mama musi się przyzwyczaić.

Dyskomfort

Niektóre kobiety mogą odczuwać kłucie podczas oddawania moczu - w tym wypadku picie większej ilości płynów powinno pomóc. Jeżeli pojawi się silne pieczenie, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Najprawdopodobniej trzeba wykonać badanie moczu, aby wykluczyć infekcję dróg moczowych.

Nietrzymanie moczu

Zdarzają się sytuacje, gdy przyszłym mamom trudno jest utrzymać mocz np. podczas kaszlu, czy przy wysiłku fizycznym. Zwiększające się ciśnienie w jamie brzusznej wywołuje napięcie, które przenosi się na narządy miednicy mniejszej. Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego wstydliwego problemu są ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza.

Praktyczne rady:

1. Pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Im więcej wody w moczu, tym mniejsze ryzyko rozmnażania się chorobotwórczych bakterii.

2. Nie wstrzymuj moczu - nawet jeśli wizyty w łazience są w krótkich odstępach czasu.

3. Pozwól skórze oddychać. Noś bawełnianą bieliznę, unikaj obcisłych ubrań.

4. Często się podmywaj. Unikaj przy tym perfumowanych mydeł i płynów do kąpieli.

 

 

Zobacz też:

Pozostałe porady

Plan na wakacje - macierzyństwo

Zdrowie przyszłej mamy

Wakacje to dobry moment na planowanie dziecka. Wiele par często słyszy takie sugestie od swojego ginekologa. Chcecie zajść w ciążę? Korzystajcie z uroków pięknej pogody i urlopu!

Czytaj dalej
Tokofobia czyli lęk przed porodem. Jak sobie z nim radzić?

Zdrowie przyszłej mamy

- radzi położna Marzena Langner - Pawliczek, Ambasadorka kampanii i konkursu "Położna na medal"

Liczne badania, stan zdrowia dziecka i przyszły poród to naturalne przyczyny lęku przyszłej mamy. Kobieta, w której organizmie szaleją hormony, przejmuje się wszystkim - począwszy od wyboru ubranek dla malucha, a skończywszy na przebiegu porodu. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. O tym jak radzić sobie ze strachem przed bólem porodowym, opowiada Marzena Langner - Pawliczek, położna i ambasadorka Kampanii "Położna na medal".

Czytaj dalej
Higiena jamy ustnej kluczem dla zdrowej ciąży

Zdrowie przyszłej mamy

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej oraz zmiany hormonalne. Pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej ma w tym przypadku istotne konsekwencje. Zaczerwienione, krwawiące dziąsła, a także obrzęk zapalny, może oznaczać zwiększone ryzyko powikłań. Dlatego niezwykle istotne jest proste działanie profilaktyczno-lecznicze polegające na zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.

Czytaj dalej

Polecane produkty

OptiMusss

Zdrowa Kropla Przyjemności! OptiMusss to nowoczesne preparaty musujące zawierające soki owocowe: pomarańczowy, brzoskwiniowy i cytrynowy. Preparaty OptiMusss nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez diabetyków. Czytaj dalej

Poradnik

Jesienne rajstopy dla kobiet w ciąży

Nasze 9 miesięcy

Rajstopy, nielubiane latem, jesienią stają się jednym z podstawowych elementów ... Czytaj dalej
CHRUP’US - do chrupania dla całej rodziny Nowość od Sokołowa - pierwsze chrupiące salami

Zdrowie i odżywianie

Wyjątkowo chrupkie, z wysoką zawartością mięsa i o pysznym smaku. Takie są ... Czytaj dalej
Zobacz wszystkie